przydatne lektury dla dzieci i rodziców w przedszkolu i żłobku
Kategorie:

Adaptacja w przedszkolu – przydatne lektury dla dzieci i rodziców

Choć wakacje już za nami, mamy nadzieję, że  dorosłym udało się nadrobić lekturowe zaległości 🙂 Warto przygotować się  na nowy rok szkolny w przedszkolu – tym, którzy rozpoczynąją swoją przygodę możemy polecić kilka wartościowych książek. Jedną z nich jest ”Feluś i Gucio idą do przedszkola” Katarzyny Kozłowskiej. Jak sam tytuł mówi książka opowiada o chłopcu, który idzie pierwszy raz do przedszkola i ma mnóstwo pytań z tym związanych. Pytania jakie zadaje Gucio zadaje mnóstwo dzieci, a dzięki tej książce możecie razem z dzieckiem znaleźć na nie łatwe i ciekawe odpowiedzi. Dzięki pogodnym ilustracjom i opisowi wybranych chwil z życia w przedszkolu, początkujący przedszkolak oswoi się z nową sytuacją i z radością powita nowych kolegów i koleżanki.

Inną z lektur, o podobnym w tym temacie, jest lubiana przez dzieci seria o Basi : „Basia i przedszkole” , a także coś dla dzieci lubiących ciekawe ilustracje : ”Rok w przedszkolu” Przemysława Liputa. Książka dzięki barwnym ilustracjom wprowadza przedszkolaka w świat przedszkola ukazując najważniejsze święta i uroczystości. Dzięki szczegółowym ilustracjom dziecko ćwiczy spostrzegawczość i umiejętność opowiadania a przede wszystkim dobrze bawi i oswaja z nową sytuacją.

Jako doświadczona nauczycielka przedszkola mogę śmiało powiedzieć, że stres związany z pójściem do  przedszkola przeżywają nie tylko dzieci ale  także rodzice, dlatego tez polecam książkę pt. ”Akcja adaptacja” Agnieszki Stein. Ta książka odpowiada na nurtujące dorosłych pytania np.” Jakie przedszkole wybrać? Jak zadbać o emocje swoje i dziecka? Dlaczego adaptacja jest ważna? 

Polecam też artykuł o adaptacji na naszym blogu i życzę powodzenia pierwszego września wierzę, że wszystko pójdzie świetnie: https://blog.norlandiaprzedszkola.pl/adaptacja-w-przedszkolu-i-zlobku/

Materiał został przygotowany przez nauczycielkę wychowania przedszkolnego z Przedszkola i Żłobka Norlandia Starachowice, gdzie maluchy cieszą się własną biblioteką w placówce 🙂