Adaptacja w przedszkolu
Kategorie:

Adaptacja w przedszkolu – jak pomóc dziecku?

Avatar
Opublikowane przez Norlandia

Rozpoczęcie roku w przedszkolu to duże przeżycie dla dziecka, ale też rodziców. Jak możesz pomóc dziecku poradzić sobie z nową sytuacją?

Pierwszy dzień dziecka w przedszkolu to bardzo stresujące przeżycie nie tylko dla dzieci, lecz także dla ich rodziców. Bez względu na to, jakim typem charakterologicznym jest mały człowiek, bez wątpienia pierwsza wizyta w nowym miejscu jest dla niego stresująca. Warto zatem wcześniej przygotować dziecko do tego wydarzenia.


Oprócz skompletowania potrzebnej wyprawki, dziecko powinno mieć także przygotowanie i wsparcie psychologiczne ze strony rodziców. Maluchy rozumieją znacznie więcej, niż dają po sobie poznać, więc rozmowa na temat tego, jak wygląda czas w przedszkolu, jest kluczowa. Trzeba dziecku wytłumaczyć co będzie tam robiło i z kim spędzało czas.

Samo kompletowanie potrzebnej wyprawki jest również formą przygotowania dziecka do pójścia do przedszkola. Dzieci chętnie pomagają rodzicom w obowiązkach domowych, zatem wskazane jest by także podczas przygotowywania i pakowania rzeczy czynnie uczestniczyły. Pranie, czy prasowanie pościeli, kompletowanie kosmetyczki, czy wybór ubranek to niewątpliwa zabawa, ale również oswojenie się z myślą pierwszego dnia w przedszkolu.

Dzieci, którym rodzice okazują wsparcie łatwiej przejdą ten trudny moment rozłąki. Istnieje wówczas mniejsze prawdopodobieństwo, że maluch się rozżali i będzie reagował histerią. Nic nie jest dla rodziców tak trudne, jak płacz swojego dziecka. Lęk przed rozstaniem jest ogromny i wiele dzieci na samą myśl, że nie będzie mamy lub taty, reaguje paniką. To nic złego, lecz trzeba się do tego przygotować. To duże wyzwanie dla rodziców, ale jeszcze większe dla dzieci, zatem należy zadbać, by ten pierwszy krok do samodzielności był jak najmniej dotkliwy dla maluszka.

Rozmawiaj o emocjach dziecka
Niepokój i strach są naturalną i zdrową reakcją na nową sytuację. Pokaż dziecku, że to widzisz i akceptujesz. Zostaw również przestrzeń na pozytywne emocje. Może dziecko jest podekscyto-wane? Ciekawe nowego miejsca, kolegów i koleżanek? Rozmawiając z dzieckiem nie sugeruj co powinno czuć. Unikaj krytyki i oceny. Akceptacja wszystkich emocji ułatwi dziecku dzielenie się z Tobą, a potem zrozumienie emocji.

Wyobraźcie sobie co może się wydarzyć
Zabawy w wymyślanie potencjalnych wesołych scenariuszy pomogą oswoić się z niepokojem. Może w przedszkolu będą zajęcia z tańca, który dziecko uwielbia? Plastyka? Świetny plac za-baw? Rozbudźcie wyobraźnię i nie bójcie się puścić wodze fantazji.

Daj dziecku czas
Każdy człowiek ma inne potrzeby. Nikt nie przewidzi jak Twoje dziecko zachowa się w przed-szkolu. Bądź gotowy na różne możliwości, ale nie przewiduj najgorszego. Pozytywne nasta-wienie rodzica ma dla dziecka ogromne znaczenie. Nie naciskaj, jeśli widzisz, że dziecko potrze-buje czasu. Możliwość przebywania z dzieckiem w przedszkolu lub wcześniejszego odbierania ułatwia proces adaptacji i czyni go łatwiejszym dla dziecka.