Wpływ technologii na rozwój dziecka
Kategorie:

Wpływ technologii na rozwój dziecka

Jaki wpływ ma technologia na rozwój dziecka? Jest tematem wielu badań ale także rozmów między rodzicami.

Współczesne technologie, takie jak smartfony, tablety i komputery, mogą mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na nasze dzieci. Kluczem tak naprawdę  jest znalezienie odpowiedniego balansu między czasem spędzonym przed ekranem a aktywnościami wspierającymi rozwój fizyczny i umysłowy naszej pociechy ponieważ przed postępem technologicznym nie uda nam się uciec.

Warto wymienić pozytywne aspekty technologii takie jak: 

 1. Edukacja i nauka – dzieci mogą korzystać z aplikacji edukacyjnych, gier i programów edukacyjnych, które wspierają naukę języków, matematyki, czytania i innych umiejętności w sposób interaktywny i angażujący (np. nasz program do nauki języka angielskiego Moomin Language School)
 2. Indywidualizacja nauki – technologia pozwala na dostosowanie materiałów edukacyjnych do indywidualnych potrzeb dzieci.
 3. Rozwój umiejętności XXI wieku – technologie pomagają dzieciom w rozwoju kluczowych umiejętności XXI wieku, takich jak krytyczne myślenie, umiejętności cyfrowe, rozwiązywanie problemów, kreatywność oraz umiejętność pracy w zespole.

Niestety są też negatywne aspekty technologii (jeśli dzieci korzystają z ekranów zbyt długo):

 1. Ograniczenie aktywności fizycznej: Zbyt dużo czasu spędzonego przed ekranem może prowadzić do siedzącego trybu życia i braku aktywności fizycznej.
 2. Problemy ze snem: Ekspozycja na niebieskie światło emitowane przez ekrany może wpływać na jakość snu.
 3. Wpływ na zdrowie psychiczne: Nadmierna ilość czasu spędzana w świecie wirtualnym może prowadzić do problemów emocjonalnych u dzieci.

Dlatego też rodzic powinien przyjąć strategię balansowania czasem, który dziecko spędza przed ekranem. Oto kilka sposobów:

 1. Warto określić, ile czasu dziennie dziecko może spędzać przed ekranem. Zgodnie z zaleceniami dzieci w wieku 2-5 lat powinny spędzać maksymalnie godzinę dziennie na aktywnościach przed ekranem, a starsze dzieci powinny mieć wyznaczone granice czasowe odpowiednie dla ich wieku.
 2. Warto zachęcić dziecko do aktywności fizycznych, takich jak sporty, spacery, jazda na rowerze czy zabawy na świeżym powietrzu. Wspólne spędzanie czasu na aktywnościach fizycznych może być również okazją do budowania więzi rodzinnych.
 3. Warto zachęcić dziecko do angażowania się w różnorodne aktywności, takie jak czytanie, malowanie, układanie kloców czy puzzli, gra na instrumentach muzycznych czy rozwiązywanie łamigłówek. Różnorodność stymuluje rozwój umysłowy i emocjonalny u dzieci.
 4. Wprowadź w domu strefy, w których nie używa się urządzeń elektronicznych, na przykład podczas posiłków czy przed snem. Umożliwi to budowanie zdrowych nawyków i interakcji społecznych.
 5. Dzieci uczą się przez obserwację więc pamiętaj jako aby samemu stosować zdrowe nawyki korzystania z technologii, pokazując, że ważne jest także spędzanie czasu na innych aktywnościach.

Balansowanie czasu spędzonego przed ekranem z aktywnościami wspierającymi rozwój fizyczny i umysłowy jest kluczowe dla zdrowia i dobrego samopoczucia dziecka. Ważne jest, aby rodzice aktywnie zarządzali czasem swoich dzieci, ustalali zdrowe granice i promowali różnorodne formy aktywności. Dzięki temu dzieci będą mogły korzystać z dobrodziejstw technologii, jednocześnie rozwijając się w sposób wszechstronny.

Materiał opracowany przez mgr Izabelę Makarenko Dyrektora Przedszkola i Żłobka Norlandia w Elblągu.