Norlandia Przedszkola
Kategorie:

Zalety Czytania Bajek i Książek z Dziećmi

Rodzicu czytający dziecku książki czy wiesz, że posiadasz supermoc?!

Czytanie bajek i książek z dziećmi to jedna z najcenniejszych czynności, jaką możecie wykonywać wspólnie ze swoimi pociechami. To fundament dla ich stabilności emocjonalnej i kompetencji społecznych oraz rozwoju intelektualnego. Ta prosta, a zarazem niezwykle ważna aktywność przynosi mnóstwo korzyści, które jak zauważają specjaliści od rozwoju dziecka wpływają na pięć obszarów:

 • komunikację,
 • odpoczynek,
 • inteligencje emocjonalną,
 • koncentracje,
 • emocje.

Przedstawię w pigułce zalety regularnego czytania dzieciom oraz podpowiemy, jak wpleść tę aktywność w codzienną rutynę oraz polecimy w naszej subiektywnej ocenie wartościowe książeczki dla dzieci:

Rozwój Językowy

Czytanie książek dzieciom znacząco przyczynia się do ich rozwoju językowego. Słuchanie różnorodnych słów i zwrotów pomaga maluchom wzbogacić słownictwo, zrozumieć gramatykę i poprawić wymowę. Dzieci, którym regularnie czyta się książki, często szybciej i lepiej opanowują umiejętność mówienia oraz czytania. Czytanie dzieciom na głos niweluje różnice rozwojowe między dziećmi: emocjonalne, intelektualne i społeczne.

Rozwój Emocjonalny i Społeczny

Bajki i opowiadania pełne są różnorodnych postaci i sytuacji, które pomagają dzieciom zrozumieć i przeżywać różne emocje w tym sukcesy i porażki. Dzięki czytaniu dzieci uczą się empatii, rozumienia innych ludzi oraz radzenia sobie z własnymi uczuciami. Czytanie wspólnie z rodzicem wzmacnia również więź emocjonalną i daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, buduje więź z rodzicem poczucie miłości i bezpieczeństwa! 

 W czasie czytania dziecko inspiruje się słyszanymi historiami, zwłaszcza gdy główny bohater w podobny sposób mierzy się z jakimiś trudnościami.  Lektura motywuje i kształtuje w nim pozytywny obraz siebie, wspierając budowanie własnej wartości tak istotne dla jego rozwoju w każdym aspekcie.

Rozwój Wyobraźni i Kreatywności

Opowieści pełne magii, niezwykłych przygód i fantastycznych postaci pobudzają wyobraźnię dziecka. Dzięki czytaniu maluchy mogą przenosić się w odległe krainy, poznawać nowych bohaterów i tworzyć własne, wyjątkowe historie. Rozwój wyobraźni i kreatywności jest niezwykle ważny dla ogólnego rozwoju intelektualnego dziecka.

Rozwijanie Umiejętności Koncentracji i Słuchania

Regularne czytanie pomaga dzieciom rozwijać umiejętność koncentracji i skupiania uwagi na jednej czynności przez dłuższy czas. Słuchanie opowieści uczy także cierpliwości oraz umiejętności słuchania, co jest niezbędne w późniejszej edukacji i życiu codziennym.

Nauka Moralności i Wartości

Wiele bajek i książek dla dzieci zawiera ważne przesłania moralne i wartościowe lekcje życiowe. Poprzez czytanie dziecko uczy się odróżniać dobro od zła, rozumieć konsekwencje swoich działań oraz kształtować swoje własne zasady moralne. Opowieści mogą stać się pretekstem do rozmowy o wartościach, które chcemy przekazać naszym dzieciom. Wspólna lektura uczy dziecko krytycznego myślenia, buduje kompetencje społeczne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w grupie rówieśniczej i społeczeństwie. Pomaga nazywać, rozróżniać i regulować emocje.

Wzmacnianie Umiejętności Literackich

Czytanie książek z dziećmi to doskonały sposób na wprowadzenie ich w świat literatury. Dzięki temu dzieci mogą rozwinąć miłość do książek, która będzie im towarzyszyć przez całe życie. Wspólne czytanie buduje również nawyk regularnego sięgania po lekturę, co ma ogromne znaczenie dla dalszej edukacji i rozwoju intelektualnego. Dziecko, któremu czytano bajki będzie chętniej sięgało po książki w przyszłości!

Jak Wprowadzić Czytanie do Codziennej Rutyny?

 1. Zaplanuj czas na czytanie: Wybierz stałą porę dnia na czytanie, np. przed snem. Regularność pomoże wyrobić nawyk czytania.
 2. Stwórz przyjemną atmosferę: Znajdź ciche, wygodne miejsce, gdzie możecie usiąść razem i bez zakłóceń cieszyć się lekturą.
 3. Wybieraj interesujące książki: Dostosuj wybór książek do wieku i zainteresowań dziecka. Pozwól mu także samemu wybierać książki.
 4. Bądź zaangażowany: Czytaj z ekspresją, zmieniaj głosy postaci i zadawaj pytania dotyczące fabuły. Dzięki temu czytanie stanie się bardziej angażujące.
 5. Rób to codziennie: Nawet 10-15 minut codziennego czytania może przynieść ogromne korzyści.

Czytanie bajek i książek z dziećmi to inwestycja w ich przyszłość. Dzięki tej prostej czynności możemy wspierać rozwój językowy, emocjonalny, społeczny, intelektualny oraz moralny naszych pociech. Wspólne czytanie to także wspaniały sposób na spędzanie czasu z dzieckiem, budowanie więzi i tworzenie niezapomnianych wspomnień. To czas relaksu i wspólnej przygody z dzieckiem, o której będzie wspominało już jako dorosły człowiek i przekazywało ten nawyk własnym dzieciom! Więc weźcie książkę do ręki i rozpocznijcie magiczną podróż w świat literatury już dziś. 

Po jakie lektury warto sięgnąć? Oto propozycje:

 • „Pucio” autorstwa Marty Galewskiej-Kustra książeczki które rozwijają u maluchów mowę i wprowadzają dziecko w proste sytuacje życiowe
 • „Niuniuś” Aga Nuckowska to seria przygód ucząca o emocjach, o radości bycia z mamą i tatą
 • „Wierszyki na..” seria książeczek Kasi Huzar-Czub, proste wierszyki zaspokajające wiele ważnych potrzeb małego dziecka, wspierające bliskość, na wyciszenie przed snem
 • „Tata Oli” Brunstrom Thomas to opowieści o relacjach rodzinnych
 • „Czytam sobie” seria dla dzieci wchodzących etap czytania
 • „Zaopiekuj się mną” Holly Web  to seria historii o przyjaźni
 • Polecam nowe wydawnictwo NoBell gdzie znajdziecie całe mnóstwo pięknie, estetycznie ( co jest równie istotne) wydanych historii dla dzieci o trudnych emocjach jak strata rodzica, choroba w rodzinie, wojna etc.
 • Wydawnictwo Natuli, które od lat wspiera rodziców w ich trudach wychowawczych.

Warto na koniec wspomnieć, że mając na uwadze powyższe w każdej naszej placówce #NorlandiaPrzedszkola promujemy wspólne czytanie z rodzicami i zachęcamy Ciebie Rodzicu do aktywnego uczestnictwa w naszych akcjach #czytanienadwywanie czy #tataczyta. W wielu naszych przedszkolach posiadamy własne biblioteczki, a w nich lektury idealne dobrane dla naszych dzieci. Zmieniajmy świat na lepszy czytając naszym dzieciom!

Materiał opracowany przez mgr Monikę Katarzyńską, Dyrektora Przedszkola i Żłobka Norlandia Przykop oraz Przedszkola i Żłobka Norlandia Kamionka w Brodnicy.