Babciowe krok po kroku
Kategorie:

Babciowe – krok po kroku

Od jakiegoś czasu oczy wszystkich rodziców maluchów do 3 roku życia zwrócone są w stronę Ministerstwa Polityki Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wyczekując „babciowego” zapowiadanego przez Premiera Donalda Tuska. 

Jako dyrektor żłobków i przedszkoli Norlandia w Brodnicy wyczekuję zapowiedzianej zmiany, która będzie sporym wsparciem dla rodziców dzieci w wieku żłobkowym. Chciałabym przedstawić Państwu szczegóły dotyczące tego świadczenia w ramach programu „Aktywny Rodzic” w kwestii dotyczącej właśnie dopłat do żłobka. 

„Babciowe” – czyli „Aktywnie w żłobku” to rodzaj wsparcia finansowego, którego celem jest ułatwienie rodzicom powrotu do pracy przy jednoczesnym zapewnieniu dzieciom wysokiej jakości opieki w naszym żłobku.

Jakie warunki należy spełnić aby móc skorzystać ze świadczenia?

Kto skorzysta: rodzicie dzieci od 12 do  36 m-ca życia, które korzystają z opieki w żłobku. Tutaj zwrócę uwagę na nieścisłość związaną z ustawą o opiece żłobkowej, której beneficjentami są dzieci od 20 tygodnia życia, o czym zdaje się ustawodawca zapomniał….

Rodzice rozwiedzeni, w separacji lub żyjący w rozłączeniu sprawujący opiekę nad dzieckiem też otrzymają wsparcie w wysokości połowy  dofinansowania dla każdego z nich.

Wysokość wsparcia: 1500 zł miesięcznie na dziecko przez okres 24 miesięcy, a w przypadku dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności do 1900 złotych.

Kryteria finansowe: aby otrzymać świadczenie opłata ponoszona przez rodzica za pobyt dziecka w żłobku nie może przekraczać 120% uśrednionego kosztu utrzymania dziecka w placówce. Pod uwagę nie będą brane dochody rodziców. Weryfikowany będzie fakt oraz wymiar aktywności zawodowej.

Aktywność zawodowa rodzica: przynajmniej jedne z rodziców musi być zatrudniony na umowę o pracę, umowę zlecenie, prowadzić działalność gospodarczą lub być samozatrudnionym.

Jak złożyć wniosek: za pośrednictwem ZUS tak jak było to w przypadku 800+ czy kończącego się RKO, przy czym warto pamiętać, że świadczenie przysługuje za okres, w którym rodzic jest aktywny zawodowo, a jego dziecko uczęszcza do żłobka.

Od kiedy?: od 1 października 2024 roku.

Dlaczego warto? Program „aktywny rodzic” to nie tylko wsparcie finansowe, ale rodzaj lokaty w rozwój dziecka. Dzięki dodatkowym środkom możemy zapewnić dziecku lepszy rozwój, warunki opieki i edukacji w żłobku. Wierzę, że każdy rodzic zasługuje na wsparcie w godzeniu swojej drogi zawodowej i rodzicielskiej.

Materiał opracowany przez mgr Monikę Katarzyńską, Dyrektora Przedszkola i Żłobka Norlandia Przykop oraz Przedszkola i Żłobka Norlandia Kamionka w Brodnicy.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Portal Gov.pl (www.gov.pl)