Zabawy plastyczne w domu? Naszą listę 10 sprawdzonych zabaw plastycznych
Kategorie:

Zabawy plastyczne w domu? Naszą listę 10 sprawdzonych zabaw plastycznych

Wspólne zabawy z dzieckiem, to ważny element każdej rodziny. Pogłębiają więzi z dzieckiem, pozwalają się do niego zbliżyć i lepiej zrozumieć. W deszczowe dni, nudne popołudnia, czy jak tylko czas na to pozwala, warto zaprosić swoje dziecko do zabawy i pokazać mu kreatywny sposób spędzania wolnego czasu. Jest wiele zabaw, które można zaproponować swojemu dziecku. Dzieci lubią malować i tworzyć, dlatego dobrym pomysłem będą zabawy plastyczne. 

Dlaczego zabawy plastyczne?

Oprócz dobrej zabawy i miło spędzonego dają również szereg innych korzyści. Dużą zaletą jest pobudzenie kreatywności dziecka, czy poprawa zdolności manualnych. Jednak to, co najważniejsze, to dobra zabawa dziecka. Lista takich zabaw jest długa i może obejmować m.in.: 

10 zabaw plastycznych z dzieckiem w domu

  1. Tworzenie ubranek

Dzieci wycinają różne ubrania z papieru. W zależności od ubranka potrzebny będzie papier różnego formatu (od A3 do A7), ołówek, coś do pomalowania (kredki, flamastry, farby wodne), klei oraz nożyczki do wycinania. Jakie można stworzyć Ubranka? Na przykład bluzeczkę, czy spodnie. 

Bluzka – należy złożyć kartkę mniejszego formatu na pół. Następnie narysować róg w górnym rogu, a w dolnym prostokąt, po wykonaniu tych czynności wszystko wyciąć. 

Spodnie – złożyć kartkę (może być tego samego formatu) na pół i wzdłuż narysować ukośną linię, a następnie przeciąć. Chłopcy mogą tworzyć spodenki, a dziewczynki sukienki. 

To doskonała zabawa, która w dodatku poprawia zdolności manualne dziecka. 

  1. Zabawa gliną

Z gliny można ulepić wiele różnych przedmiotów, dzięki czemu dzieci pobudzają swoją kreatywność. Można tworzyć ludziki z gliny, zwierzątka i wiele innych rzeczy. Glina brudzi, dlatego przed zabawą dobrze jest zabezpieczyć plac zabawy. 

  1. Różne modele z opiłków drzewnych

Nie tylko plastelina nadaje się do tworzenia różnych rzeczy, można je również stworzyć z opiłków drzewnych. Opiłki drzew i nietoksyczny klej należy wymieszać w misce i mieszać aż do uzyskania konsystencji masy solnej. W ten sposób można tworzyć różne modele, które następnie można zostawić do wysuszenia i pomalować. Często dodaje się również dodatkowe elementy jak czapeczka z korka po butelce, maleńkie guziki jako oczy i wiele innych w zależności od kreatywności dziecka. Stworzone przez dziecko „dzieło” można postawić np. na półce w pokoju. 

  1. Kwiaty z bzu popcornu

Do stworzenia takiego kwiatka potrzeba będzie sztywna kartka papieru, trochę bibuły, nożyczki, klej, farby oraz popcorn. Na kartce trzeba narysować listki i je wyciąć. Kolejny krok to narysowanie i wycięcie łodygi oraz przyklejenie do niej listków. Następnie trzeba nakleić kawałki popcornu, tak aby kształtem odwzorowywały kwiaty bzu. Taka praca może służyć jako element dekoracyjny, co jest dodatkowym plusem, ponieważ dziecko będzie cieszyło się, że mogło udekorować swój pokój.      

  1. Zwierzątka z rolek

Zużyte rolki papieru zamiast wyrzucić, można użyć do zabawy z dzieckiem. Z takich rolek da się zrobić pszczółki, ptaszki, myszki i wiele innych zwierzątek, które lubią dzieci. Na początku mogą być to łatwiejsze konstrukcje, potem można tworzyć nieco bardziej czasochłonne jak motylki z kolorowymi skrzydełkami. Dzięki tej zabawie dzieci nie tylko uczą się malować, ale również łączyć ze sobą poszczególne fragmenty. 

  1. Malowanie farbkami

Dzieci uwielbiają malować farbkami, dlatego nigdy im się to nie nudzi. Bardzo ważną rolę odgrywa, to co będzie malowane. Czy stworzone wcześniej własnoręcznie rzeczy, czy rodzaj kolorowanki, czy można biała kartka i absolutna wolność w kreatywności? Jest wiele farb do wyboru, dlatego warto się przyjrzeć, które będą najlepiej odpowiadać dziecku. 

  1. Kolaż

Potrzebne będą gazety oraz torebki prezentowe. Dzieci wybierają z gazet wszystko, co w jakiś sposób ich dotyczy i to wycinają. Teraz trzeba okleić torebkę prezentową na zewnątrz i wewnątrz. Na zewnętrznej stronie dziecko wyraża siebie i wszystko, co widać, natomiast na wewnętrznej, to co jest w nich bardziej ukryte. Można to nazwać „zewnętrzny ja” i „wewnętrzny ja”. Jest to nie tylko dobra zabawa, ale również okazja do ewentualnego dowiedzenia się czegoś więcej o dziecku. 

  1. Farby do rąk

Do farb nie zawsze potrzebny jest pędzelek, czasami wystarczą same ręce, co może przysporzyć dzieciom jeszcze więcej frajdy. Do zabawy potrzebne są specjalne farby oraz papier do malowania. Najlepiej nie narzucać dziecku tematyki i całkowicie zdać się na jego kreatywność. 

  1. Wycinanki

Może być wycinanka już gotowa do wycięcia lub pozwolić dziecku wyciąć coś samodzielnie np. serwetkę. Jest tu duże pole do pokazania kreatywności i ćwiczenia zdolności manualnych. 

  1. Tworzenie maski

Potrzebny będzie karton, coś do malowania, rysowania i wycinania. Ta zabawa rozwija wyobraźnię. Zrobioną maskę można ubrać na twarz i wykorzystać do zabawy. 

Zabawy z dziećmi, czy to w przedszkolu, czy domu są bardzo istotne, ponieważ zapewniają miło spędzony czas oraz pogłębienie relacji z dzieckiem, dlatego ten element nie może być zaniedbany, nawet jeżeli rodzice mają mocno ograniczony czas.