Sprawdzone 10 porad podczas adaptacji w przedszkolu i żłobku
Kategorie:

10 sprawdzonych porad podczas adaptacji w przedszkolu i żłobku

  1. Pozytywne nastawienie rodzica– to najważniejsza kwestia, dziecko musi czuć, że rodzic  zostawia go w dobrych rękach.
  2. Nie przedłużamy rozstania– wiemy, że jest to trudno dla obojga, natomiast  będzie to dobry początek wspólnej przygody w naszym żłobku;
  3. Okres adaptacji – musimy indywidualnie  dobierać czas adaptacji do każdego dziecka, ponieważ niektóre dzieci potrzebują dzień, niektóre tydzień- tutaj najważniejsza jest rozmowa z Opiekunką.
  4. Coś co będzie dziecku przypominać od domu – pluszak, lalka, samochodzik – to ważne, żeby dziecko czuło, że ma przy sobie chociaż „kawałek domu”  
  5. Wygodny ubiór – bardzo ważne jest to, żeby dziecko czuło się swobodnie w trakcie zabawy. Zachęcamy do ubierania wygodnych ciuszków.
  6. Odpowiednie przygotowanie rodzica – dziecko musi mieć zapewnione pampersy, chusteczki nawilżone i  dwa- trzy komplety ciuszków na przebranie.
  7. Pożegnanie – nie okłamujemy dziecko, nie mówimy „ zaraz po Ciebie przyjdę, pójdę tylko do auta”. Mówimy dziecku prawdę – „ przyjdę po Ciebie po zupce/ obiadku”.
  8. Odwiedźcie razem nasz żłobek – pozwólmy dziecku oswoić się z zupełnie nowym otoczeniem, regularnie organizujemy dni otwarte w naszej placówce.
  9. Jeżeli dziecko nigdy wcześniej nie zostawało pod opieką nikogo  innego niż rodzice. Może warto spróbować zostawić go  pod opieką Babci czy innej bliskiej osoby  chociaż na godzinkę – dwie. Będzie to dobrym treningiem przed rozstaniem, ale pamiętajmy, żeby takie spotkanie organizować poza jego domem rodzinnym.
  10. Samodzielność – pamiętajmy, żeby  nawet najmniejsze maluchu już próbowały się samodzielnie bawić, jeść – dajmy im wolną rękę, niech wyjdzie z własną inicjatywą.

Materiał opracowany przez doświadczonego nauczyciela i opiekuna z Przedszkola i Żłobka Norlandia Sulechów.