Przygotowania do Świąt Wielkanocnych
Kategorie:

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych

Święta Wielkanocne są bardzo ważne dla nas wszystkich. Tradycją tych świąt jest robienie pisanek. Ozdabianie jajek w różny sposób, np. możemy je malować woskiem, lub pomalować specjalnymi farbami, albo też wykleić. W poniedziałek Wielkanocny, wszyscy mogą polewać się wodą i nikt się wtedy nie powinien złościć, bo taka jest właśnie tradycja. 

Tradycje wielkanocne:

  1. Koszyczek wielkanocny 

Do koszyczka wielkanocnego wkładamy: jajka, chleb, baranka, sól i pieprz, mięso i wędliny, chrzan, ciasto, ser oraz wodę.

  • Pisanki symbolizują rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie dodatkowo nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa. 
  • Poniedziałek Wielkanocny – „Śmingus-dyngus” 

Zwyczaj polewania się wodą w poniedziałek wielkanocny, tzw. śmigus-dyngus czy lany poniedziałek,wywodzi się z dawnej tradycji słowiańskiej, a pierwsza wzmianka o nim pochodzi z XV-wiecznego Poznania. Kościół przestrzegał wtedy wiernych przed przesądnym świętowaniem tego ludowego zwyczaju, często kończącego się chuligańskimi wybrykami. W przeszłości lany śmigus polegał na symbolicznym wzajemnym okładaniu się witkami wierzby i polewaniu się wodą, a dyngus na chodzeniu po domach i zbieraniu podarków, najczęściej jajek, od tych, którzy chcieli się od śmigusa wykupić.

Wielkanocne potrawy:

Koszyczek wielkanocny

Żur tradycyjny z jajkiem i białą kiełbasą

Babka wielkanocna

Mazurek

Nie musisz kupować mazurka wielkanocnego – mamy dla Ciebie przepis!

Jak zrobić szybki mazurek bez pieczenia z dziećmi w domu? Otóż w bardzo łatwy sposób! Do wykonania mazurka potrzebujemy opakowanie herbatników, puszkę masy kajmakowej, cukier puder oraz pisaki ozdobne. Na blaszce układamy pierwszą warstwę herbatników, dodajemy łyżkę kajmaku, rozsmarowujemy na całej powierzchni herbatników, następnie układamy kolejną warstwę herbatników, dodajemy łyżkę kajmaku, następnie układamy ostatnią już warstwę herbatników, którą zdobimy lukrem oraz pisakami. W taki oto sposób mamy pyszny i łatwy do wykonania mazurek 😊

Wszystkim naszym przedszkolakom i rodzicom życzymy Zdrowych i Spokojnych Świąt Wielkanocnych! 😊😊 😊 Przedszkole i Żłobek Norlandia Szczecin