Przepisy świąteczne z przedszkolakiem!
Kategorie:

Przepisy świąteczne z przedszkolakiem!

Rzeczą oczywistą jest fakt, że dzieci we wczesnym etapie rozwoju zainteresowane wszystkim co wokół nich się znajduje. Ciekawość świata jest naturalnym etapem dojrzewania, która pozwala poznawać wiele aspektów życia codziennego. W tym bardzo duża rola rodziców, którzy odpowiadają za tego typu rzeczy. To właśnie na barkach rodziców bądź opiekunów spoczywa zadanie, które ma jak najlepiej przystosować dziecko do dalszego funkcjonowania. W tym wszystkim czas świąt jest znakomitą okazją aby poświęcić dziecku więcej uwagi. Zazwyczaj zdarza się tak, że w ciągu roku mamy bardzo mało czasu dla własnego dziecka ze względu na pracę. Jednak czas świąt jest czasem, który możemy bezgranicznie poświęcić rodzinie. Kolejną kwestią jest natłok przygotować przed nadchodzącymi świętami, jednakże warto zaangażować dziecko do pomocy, która będzie dla niego nie tylko nauką ale również dobrą zabawą pozwalającą rozwinąć się o kolejne umiejętności oraz doświadczenia.

Najlepsze przepisy świąteczne z przedszkolakiem!

Gotowanie wcale nie musi być przeznaczone wyłącznie dla dorosłych, często w natłoku przedświątecznych przygotowań nie jesteśmy w stanie znaleźć chwili uwagi dla swojego przedszkolaka co okazuje się być błędem. Dlatego warto wybrać przepisy świąteczne z przedszkolakiem oraz zaangażować go w wykonywanie pojedynczych i zarazem bardzo prostych czynności, które nie narażą go w żaden sposób lecz dadzą mu wiele frajdy i zabawy. Oczywiście będziemy zmuszeni czuwać nad nim samym jednakże takie zaangażowanie dziecka możemy mieć wiele korzyści o których nie mamy pojęcia. Otóż według badań nauka dziecka podstawowych rzeczy takich jak mycie rąk, warzyw oraz owoców przed ich zjedzeniem czy też przygotowaniem jest kluczowe i pozwala eliminować niepożądane bakterie. Kolejną sprawą jest to, że dziecko biorące udział w gotowaniu wraz z rodzicem może poczuć się ważne co daje mu pewności jednocześnie ucząc odpowiedzialnego zachowania używając niekiedy niebezpiecznych przyrządów kuchennych.

Jakie przepisy wybrać?

Przed zaangażowaniem przedszkolaka w gotowanie pojawią się wątpliwości dotyczące wyboru potrawy jaką będziemy chcieli wraz z nim przygotować. W tym wypadku najlepiej postawić na prostotę, która nam samym ułatwi panowanie nad sytuacją oraz pozwoli dziecku wykonywać proste kuchenne czynności z tym związane. Świetnym przykładem okazuje się pieczenie ciasteczek, która mogą być później dekorowane co z pewnością da bardzo dużo frajdy i zabawy dla dziecka. Oczywiście wybór jest ogromny, a to wszystko zależy tylko i wyłącznie od nas samych i od naszych możliwości. Warto jednak zwracać uwagę na to co robi dziecko i przekazywać mu jedynie najprostsze czynności, które będzie w stanie wykonać bez większego trudu. Przecież nie ma nic lepszego jak wspólne gotowanie, poświęcony i zarazem nadrobiony czas oraz zabawa mąką, którą dziecko wykorzysta do ubrudzenia się po same uszy. Tak czy inaczej jest to dobry moment aby wpoić dziecku pewne zasady, nauczyć odpowiedzialności od najmłodszych lat co w przyszłości będzie mieć dobre przełożenie.

Pozwól dziecku się rozwijać!

Od dłuższego czasu nie jest tajemnicą, że właśnie poprzez zabawę oraz ciekawość poznawania nowych rzeczy dzieci mogą się rozwijać. Właśnie z tego powodu powinniśmy pozwolić dziecku na wspólne gotowanie i zaangażować go w przygotowywanie potraw. Ważna jest zabawa ale także wspólna integracja, wspólnie spędzony czas oraz atmosfera dzięki którym przedszkolak poczuje się ważny i potrzebny. Jest to potrzebne aby jeszcze bardziej zachęcić go do pomocy co sprawi, że w większości przypadków będzie chętne do pomocy. Takie podejście jest właściwe i powinniśmy jako rodzice o tym pamiętać. Nie chodzi tutaj o to, że będziemy zmuszeni pilnować pociechy aby ta nic sobie nie zrobiła ale chodzi o poświęcenie czasu dla dobra jej rozwoju osobistego. Reasumując nie zważając na wszystko warto właśnie w taki sposób zorganizować czas swojemu dziecku, które z pewnością będzie podekscytowane nowym zadanie i chętne do współpracy i wspólnego spędzenia czasu.