Pierwszy rok w żłobku - czego uczy Twoje dziecko?
Kategorie:

Pierwszy rok w żłobku – czego uczy Twoje dziecko?

Dla każdego troskliwego rodzica oddanie dziecka do żłobka jest ogromnym przeżyciem. Wiele mam niepotrzebnie zamartwia się tym, czy jej ukochana pociecha zaadoptuje się w nowym miejscu oraz znajdzie tam troskliwą opiekę. Dziś nie brakuje takich placówek opiekuńczych, w których każdy maluch może czuć się bardzo komfortowo oraz bezpiecznie, a ponadto poznać świat z nieco innej perspektywy. Czego uczy się dziecko w żłobku?

Istotne zalety uczęszczania dziecka do żłobka

Spokój, miłość oraz poczucie bezpieczeństwa, to podstawowe potrzeby każdego maluszka. Z tego też powodu wielu rodziców wciąż uważa, że idealnym miejscem dla ich malutkiego skarbu jest rodzinny dom. Nie brakuje też takich rodzin, w których pracują oboje małżonkowie. Kariera zawodowa jest dla nich tak samo ważna, jak życie prywatne. Z tego też względu najrozsądniejszym wyjściem jest oddanie dziecka do żłobka. I jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż w placówce tej każdy maluch poznaje nowe otoczenie, a to wpływa bardzo pozytywnie na jego prawidłowy rozwój.

Do istotnych zalet pobytu dziecka w żłobku można bez wątpienia zaliczyć to, że w grupie staje się ono bardziej aktywne oraz otwiera się na nowe relacje. Każdy maluch uczy się tutaj funkcjonować z innymi dziećmi oraz dorosłymi opiekunami.Wiele, nawet początkowo mocno zagubionych dzieci z czasem nawiązuje w żłobku przyjaźnie i chętnie dzieli się zabawkami. Rozwija się u nich współczucie oraz zrozumienie dla innych, a zawiązane przyjaźnie mają szanse przetrwać przez długie lata. 

W pierwszym roku każdy maluch uczy się w żłobku także tego, jakie zachowania są naganne, nieakceptowane oraz przynoszą krzywdę innym ludziom. Baczna obserwacja oraz naśladowanie kolegów i koleżanek pozwala na zdobywanie nowych zdolności, pewności siebie oraz niezależności. 

Instytucja ta zapewnia także rutynę. Stałość godzin zabawy, posiłków oraz snu wpływa bardzo pozytywnie na samodyscyplinę oraz prawidłowy rozwój każdego dziecka. 

Pierwszy rok w żłobku – czego uczy dziecko?

Żłobek to takie miejsce, w którym każdy maluch ma zapewniony nie tylko kącik zabawy, lecz także ciekawe zajęcia zespołowe, rytmikę oraz plastykę. Miłymi dodatkami codziennych zajęć są gorące posiłki oraz smaczne przekąski. 

Obecnie wiele żłobków posiada w swej ofercie edukacyjnej lekcje języka angielskiego, zajęcia teatralne, spotkania z logopedą oraz warsztaty naukowe. Poszczególne zajęcia są prowadzone w formie zabawy, dzięki czemu dziecko nie czuje się zbyt obciążone. Co więcej przeplatają je święta oraz ważne z punktu widzenia malucha wydarzenia, takie jak: urodziny, Dzień Misia, Bal Karnawałowy, Mikołajki czy Zabawa Andrzejkowa. 

Aktywne uczestnictwo dzieci w poszczególnych wydarzeniach stymuluje ich rozwój społeczny oraz intelektualny, a to w bardzo dużym stopniu wspomaga proces zdobywania nowych umiejętności.

Maluchy uczęszczające od młodego wieku do żłobka rozwijają się znacznie szybciej intelektualnie od tych, które przebywają w domu. O wiele łatwiej przechodzą okres adaptacji w przedszkolu, wykazują lepsze zdolności lingwistyczne, a w szkole uzyskują lepsze wyniki. Na znacznie wyższym poziomie plasują u nich także kompetencje społeczne oraz emocjonalne. Różnorodność zajęć prowadzonych w żłobkach sprawia, że maluchy zaczynają się samodzielnie ubierać się, myć rączki oraz korzystać z nocniczka. W czasie wspólnych zabaw z rówieśnikami każde dziecko utrwala sobie nawyki związane z wieloma codziennymi obowiązkami domowymi, a przy okazji zdobywania nowych doświadczeń odkrywa swoje pasje oraz talenty.

Korzystanie z usług renomowanego żłobka pozwala rodzicom na robienie kariery zawodowej, a ponadto na to, aby móc poszczycić się swym grzecznym oraz dobrze wychowanym skarbem.

Leave a Reply