Mężczyzna w przedszkolu? Potrzebny jak nigdy!
Kategorie:

Mężczyzna w przedszkolu? Potrzebny jak nigdy!

Stereotypy rządzą światem. Podobnie jest z przypisaniem wykonywania niektórych zawodów przez określoną płeć. No bo jak to kobieta mechanik może naprawić auto, przecież na pewno kompletnie się na tym nie zna. Podobnie jest z zawodami świadczącymi usługi takie jak urodowe, gastronomiczne, sprzątające czy też zawodem nauczyciela, ale na poziomie przedszkola lub żłobka. Stereotyp jest na tyle silny, że nie dopuszczamy w ogóle do siebie myśli, aby mężczyzna mógł sprawować zawód opiekuna w żłobku lub wychowawcy w przedszkolu. Skąd w społeczności wzięło się to przeświadczenie…. 

Dlaczego odrzucamy myśl o wykonywaniu zawodu opiekuna w żłobku lub wychowawcy w przedszkolu przez mężczyzn? Czy zatrudnienie mężczyzn w zawodzie opiekuna w żłobku czy wychowawcy w przedszkolu mogłoby pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka?

Oczywiście że tak. Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje dwóch wzorców męskiego i żeńskiego. Rozwój powinien być wspierany już na wczesnym etapie jakim jest żłobek lub przedszkole. Natomiast w zawodzie nauczyciela pracuje zaledwie 20 % mężczyzn w stosunku do ogółu nauczycieli. Głównie są oni zatrudnieni na poziomie zawodowym, średnim czy podstawowym. W Polsce na poziomie przedszkola czy żłobka pracuje zaledwie kilku mężczyzn. Ciągle obawiamy się mężczyzny w roli opiekuna w żłobku lub wychowawcy w przedszkolu. Obecnie nadal umniejsza się umiejętności i predyspozycje mężczyzn istotne w zawodzie nauczyciela. W społeczeństwie już od jakiegoś czasu istnieje wzorzec ojca współdzielącego obowiązki z matką dziecka. Wiele osób nadal zadziwia jak świetnie sprawują się mężczyźni w roli opiekuńczych ojców. Nauczyciele mężczyźni mogliby wnieść do edukacji inny punkt widzenia oraz rekompensować brak wzorca męskiego dzieciom pochodzącym z niepełnych rodzin, bowiem aż 25 % dzieci wychowuje się bez ojców. 

W Polsce jak i w innych krajach na całym świecie mężczyźni nadal stanowią mniejszość zatrudnionych w oświacie. Sytuacja nie co inaczej wygląda w Danii, gdzie mężczyzn zatrudnionych w zawodzie nauczyciela jest już 25 % i liczba ta stale rośnie. Choć kraj ten słynie z tolerancyjności to również zdarzają się przypadki bezpodstawnych oskarżeń czy braku akceptacji. Panów w roli nauczyciela to jednak nie zraża o czym najlepiej świadczy rosnąca liczba zatrudnionych na tym stanowisku. 

Nie musimy się więc obawiać mężczyzn zatrudnionych w roli opiekunów w żłobku lub wychowawcy w przedszkolu. Musimy wykazać więcej zaufania. Pamiętajmy, że aby mówić o równym dostępie do zawodu musielibyśmy kontrolować również inne zawody wysokiego zaufania w tym również duchownych, którzy bardzo często na szczeblu podstawowym pracują w roli nauczycieli religii lub etyki. 

Jeżeli jednak nadal nie wyobrażasz sobie mężczyzny zatrudnionego w roli nauczyciela polecam Ci obejrzenie filmu „Małolaty u taty”. Główną rolę gra tam Eddie Murphy, który zakłada domowe przedszkole. Początkowo jednak musi borykać się z brakiem akceptacji przez lokalną społeczność. 

Przełamywanie stereotypów może przynieść nam wiele korzyści społecznych, nie bójmy się więc z nimi walczyć! 

www.norlandiaprzedszkola.pl/kariera