MAŁY UPARCIUCH – czyli jak radzić sobie z emocjami u dzieci?
Kategorie:

MAŁY UPARCIUCH – czyli jak radzić sobie z emocjami u dzieci?

Inteligencja emocjonalna rozwija się w okresie dziecięcym. To w wieku przedszkolnym zdobywamy umiejętność rozumienia swoich emocji, radzenia sobie z nimi. Dzięki nauce emocji we wczesnym dzieciństwie, dorosły człowiek łatwiej sobie z nimi będzie radził w przyszłości.

Nauka emocji nie jest trudna, ale wymaga zaangażowania ze strony dorosłych. Do tego potrzebne jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i dużego wsparcia ze strony najbliższych dorosłych.  Należy pamiętać, by od najmłodszych lat otaczać dzieci ciepłem i miłością. Nazywać i akceptować emocje, rozwijać komunikację i relację z dzieckiem, która oparta będzie przede wszystkim na zaufaniu.

Jak sobie radzić z emocjami u dzieci? W dzisiejszym wpisie, postaramy się trochę pomóc.

  • Nazywajmy uczucia.

Staraj się zauważać emocje i uczucia swojego dziecka. Nazywaj je, opisuj co właśnie się z nim dzieje, aby łatwiej było mu je zrozumieć.

Przykład: Zauważyłam, że się zdenerwowałaś. Każdy ma do tego prawo, jeśli coś mu nie wyszło, a bardzo się starał.

  • Ćwicz rozpoznawanie emocji.

Możesz to zrobić przy pomocy książek, obrazków, zdjęć. Możecie grać w kalambury, pokazywać sobie różne miny.

  • Czytaj z dzieckiem bajki o emocjach.

Można również samemu napisać krótkie opowiadanie, dostosowane do sytuacji w jakiej znajduje się dziecko – to pokaże mu, że nie jest z problemem samo, że inni również byli w podobnej sytuacji i udało im się rozwiązać problem.

  • Opowiadaj dziecku o swoich emocjach, o tym co czujesz.

Przykład: Jest mi bardzo przykro, że podniosłam na ciebie głos. Nie powinno się to wydarzyć. Byłam zdenerwowana, że nie chciałeś posprzątać ze mną swoich zabawek, chociaż prosiłam cię o to kilkukrotnie. Gdybyśmy zrobili to razem byłoby szybciej i miałabym czas, żeby w coś jeszcze się z tobą pobawić.

Przykład 2: Jestem bardzo szczęśliwa. Bardzo podoba mi się laurka, którą dla mnie narysowałaś. Oglądając ją – wzruszyłam się.

  • Pokaż dziecku, jak można naprawić swój błąd.

Nie zakazuj, nie krzycz, nie obrażaj się na dziecko. Powiedz mu, co następnym razem może zrobić, by nie dopuścić do danej sytuacji i pokaż co może zrobić, żeby naprawić swój błąd.

  • Tłumacz dziecku, że nie ma złych i dobrych emocji.

Wszystkie emocje są potrzebne. Jedne są mniej przyjemne, drugie bardziej. Ważne jest jednak, by nauczyć się z nimi sobie radzić, aby nie doprowadzać do dodatkowego stresu dziecka.

Tekst opracowany przez nauczycieli Przedszkola i Żłobka Norlandia Motylki w Warszawie (dzielnica Wola).

Dziękujemy!