Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw?
Kategorie:

Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw?

Od zawsze wiadomo, że nasze organizmy potrzebują witamin i minerałów. Coraz łatwiej  można określić jakie produkty posiadają określone związki czy pierwiastki, więc, wykorzystując możliwości i wiedzę  powinniśmy wdrażać je każdego dnia do diety naszej oraz dziecka.

Mamy przełom lata i jesieni, czyli czas ostatnich zbiorów. Jest to szansa na zajadanie się  świeżymi warzywami i owocami oraz na przygotowanie się na nadchodzącą zimę.

Według zaleceń, dziecko po ukończeniu pierwszego roku życia powinno zjadać 5 porcji warzyw dziennie, czyli, w przeliczeniu, ok 300g.

Warzywa są bogatym źródłem antyoksydantów, błonnika pokarmowego oraz witamin, dlatego nawet jeśli dziecko niechętnie konsumuje te grupę produktów, warto się nie poddawać i wykazać się cierpliwością oraz pomysłowością.

Podpowiadam kilka wskazówek, które mogą ułatwić i przekonać naszego malucha do spożywania tych wartościowych i zdrowych  smakołyków:

  • Zaangażuj swoje dziecko do przygotowywania dań razem z Tobą! Maluchy bardzo lubią uczestniczyć w naszym codziennym życiu, czują się zaangażowane w pracę  co zachęci je do spróbowania nowych smaków.
  • Wprowadź zasadę 10 podań: podajemy dziecku dany produkt 10 razy, aby przekonało się, że na pewno nie lubi tego dania. Dbaj o różnorodną formę podania.
  • Nie oszukuj!- zawsze opowiadaj dziecku co ma na talerzu. Dziecko i tak dowie się co to jest a my przez takie zachowania stracimy nasze zaufanie.
  • Nie dawajmy dziecku nagrody za jedzenie! Przez takie zachowanie uczymy dziecko, że słodycze są czym dobrym, mogą być nagrodą a w rzeczywistości są czymś zupełnie przeciwnym
  • Dawaj przykład! Jesteśmy dla dzieci największym autorytetem, więc powinniśmy jak najczęściej sami sięgać po warzywa! Nasze pociechy, patrząc na nasze nawyki, sami będą chcieli to praktykować.
  • Stwórz miłą atmosferę przy spożywaniu posiłków: Nakryjcie razem do stołu, zasiądźcie do niego w spokojnej, pokojowej atmosferze. Niech spożywanie posiłków nie kojarzy się dziecku z ciszą wywołaną przez kłótnie.
  • Bądź kreatywny, eksperymentuj! Stwórzcie kolorowe dania , niech Wasza wyobraźnia pracuje. Możecie razem z dzieckiem zorganizować konkurs na np. najzabawniejszą kanapkę.
  • Czasem warto tez odpuścić…-  Jeśli widzimy, że żadne z powyższych wskazówek nie przekonuje dziecka do zjedzenia danego warzywa, nie róbmy tego za wszelką cenę. Każdy z nas ma dania za którymi przepada oraz te, których unikamy. Dajmy dziecku prawo wyboru i uszanujmy jego decyzję.

We wszystkich warzywach i owocach wszystkie substancje odżywcze są w idealnych proporcjach i działają synergicznie, czyli wzajemnie się wspierają, korzystanie wpływając na procesy zachodzące w naszym organizmie.

 Jedzmy i cieszmy się z tak wielkiej różnorodności!!

Materiał przygotowany przez dietetyka i nauczyciela

z Przedszkola i Żłobka Norlandia Luboń.