Jak przygotować dziecko do rodzeństwa?
Kategorie:

Jak przygotować dziecko do rodzeństwa?

Pojawienie się na świecie rodzeństwa to wielki moment w życiu każdego malucha. Niestety, nie zawsze od początku podziela on radość rodziców i jest to jak najbardziej uzasadnione. Dziecko jest pełne obaw. Boi się, że mama i tata, dwie ukochane osoby, od tej pory nie będą już należały tylko do niego. Jak można pomóc mu w tym trudnym czasie? Co zrobić, żeby łatwiej było mu pogodzić się ze zmianą?

Zacznij wcześnie

Poinformuj dziecko o tym, że zostanie starszym bratem lub siostrą. Ważne, by nie odkładać przygotowań na ostatnią chwilę. Zresztą, kiedy tylko ciąża zacznie być widoczna, Twoja pociecha z pewnością sama zacznie zadawać pytania, również o to, skąd się biorą dzieci. Odpowiadaj zawsze zgodnie z prawdą, w sposób dostosowany do jej wieku. Nie musisz zasypywać go fizjologicznymi szczegółami, jednak historie o kapuście i bocianie w przypadku starszych dzieci raczej nie zdadzą egzaminu. 

Wykorzystaj książeczki

Jeśli brakuje Ci odpowiedzi na niektóre pytania albo chciałbyś ją zilustrować przykładami, warto sięgnąć po odpowiednie pozycje książkowe. Wybierz takie, w których opisane są szczegóły dotyczące ciąży i zachodzących w związku z tym zmian, ale również takie, w których przedstawione jest życie rodzinne po pojawieniu się na świecie noworodka. Maluchowi znacznie łatwiej będzie odnaleźć się w nowej sytuacji, kiedy będzie miał świadomość, że jego ulubiony książkowy bohater zmagał się z podobnymi problemami. 

Zaangażuj dziecko w przygotowania

Spraw, by przygotowania do przyjścia na świat rodzeństwa angażowały całą rodzinę. Poproś malucha o pomoc w wyborze ubranek, czy kocyków, a nawet w składaniu łóżeczka dla noworodka. W ten sposób będzie czuł, że jest częścią tej zmiany i odgrywa w niej ważną rolę, zamiast zostać odsunięty na dalszy plan. 

Prezent od nowego członka rodziny

Wielu rodziców stosuje małą sztuczkę, dzięki której noworodek może łatwiej wkupić się w łaski starszego rodzeństwa. Odpowiednio wcześnie przygotowują upominek, który nowy członek rodziny wręczy swojemu bratu czy siostrze tuż po powrocie ze szpitala. Może to być nowa zabawka, książeczka, czy jakieś smakołyki. Ważne, aby moment pojawienia się malucha w domu budził pozytywne skojarzenia. Dziecko odczuje też, że mimo iż uwaga otoczenia w większości jest skupiona na niemowlęciu, od też cały czas pozostaje ważny. 

Daj dziecku czas

Ważne też, by nie wywierać na dziecku nacisku i nie stawiać przed nim wygórowanych oczekiwań. Pamiętaj, że kłębią się w nim różne, często bardzo skrajne emocje. Cały świat, który do tej pory znał, przewraca się właśnie do góry nogami. Od tej pory będzie musiał dzielić się z kimś swoją przestrzenią, zabawkami, a nawet ukochaną mamą i tatą. Nie spodziewaj się, że od początku nowa sytuacja będzie budziła w nim entuzjazm i radość. Daj dziecku czas, pomóż mu uporać się z natłokiem uczuć. Kiedy tylko będzie to możliwe, korzystaj z okazji, by pobyć z nim sam na sam. Początki bywają trudne, ale obserwowanie pierwszych wspólnych zabaw za kilka czy kilkanaście miesięcy z pewnością wszystko Ci wynagrodzi.