Ferie w domu - jak kreatywnie i sportowo spędzić ten czas z przedszkolakiem?
Kategorie:

Ferie w domu – jak kreatywnie i sportowo spędzić ten czas z przedszkolakiem?

Ferie zimowe kojarzą się z odpoczynkiem, ale i zachęcają do siedzącego trybu życia. Kiedy pogoda temu nie sprzyja, ludzie są mniej skorzy do aktywności. Jednak ferie wcale nie muszą takie być, ten czas również można spędzić, kreatywnie, aktywnie i na sportowo. Wystarczą chęci i odpowiednie rozplanowanie. 

Ferie zimowe nie muszą być nudne

Jest wiele aktywności, które mogą zapewnić ciekawe atrakcje całej rodzinie. Dzieci w wieku przedszkolnym bardzo dużo czasu spędzają na zabawie, ale i często nauce głównie w formie zabawy. W celu oderwania się od codziennych obowiązków i urozmaicenia czasu wolnego rodzice mogą całe ferie rozplanować tak, aby ten czas był bardzo aktywny i został spędzony w miłej rodzinnej atmosferze. 

Jak aktywnie spędzić ferie zimowe? 

Jest na to kilka sposobów, spośród których warto wybrać jeden, a może kilka, które będą odpowiadały całej rodzinie. Można je spędzić aktywnie w mieście, wykorzystując jego atrakcję lub gdzieś wyjechać i tam się dobrze bawić, wybór należy w głównej mierze do rodziców.  Jak spędzić ferie na sportowo? Oto kilka przykładów. 

Organizacja aktywności przez miasto

W czasie ferii miasta często organizują różne aktywności dla całych rodzin, aby nie siedziały w domu, tylko bardziej aktywnie spędziły ten czas. Obiekty sportowe, szkoły organizują różne gry i zabawy, które przebiegają pod okiem wyszkolonych i doświadczonych instruktorów. Mogą być to różne zawody sportowe, park trampolin i inne atrakcje dostosowane do wieku dzieci. Jest to dobra zabawa nie tylko dla dzieci, ale także dla ich rodzin.  

Pójście na basen

Wiele dzieci uwielbia wodę i chętnie w okresie wakacji spędza w niej dużo czasu. W okresie zimowym nie ma mowy o wyjściu na plażę i żadnej kąpieli, ale alternatywą może okazać się kryty basem. Oprócz pluskania w wodzie mogą oferować również inne atrakcje jak m.in. zjeżdżalnie. Jest to szczególnie dobry pomysł spędzania wolnego czasu dla dzieci, które uwielbiają wodę. 

Wyjazd na ferie

Część rodzin decyduje się spędzić ten czas aktywnie poza miejscem zamieszkania. Mogą to być góry, Mazury, czy inne miejsce, gdzie można miło i aktywnie spędzić czas. Można także wyjechać z kraju. Wszystko zależy od preferencji i rozplanowania ferii. Są też osoby, które wyjeżdżają do rodziny. 

Kulig

Aktywność można także zapewnić sobie samemu. Kulig, czyli sanki przyczepione do samochodu, to wspaniała atrakcja dla dzieci, które dzięki temu spędzają czas na dobrej zabawie i świeżym powietrzu. Oczywiście należy zachować wszystkie normy bezpieczeństwa. Jest to jedna z najpopularniejszych form rozrywki, jakie rodzice zapewniają dziecku. 

Wyjazd na narty

Również popularna forma rozrywki podczas ferii. Jednak trzeba pamiętać, aby odpowiednio dopasować ją dla dzieci, żadnych trudniejszych tras, ani innych trudniejszych czynności, aby nie zniechęcić dziecka. Dziecko ma się dobrze bawić z rodziną i spędzać czas na sportowo, a nie przechodzić przez jakieś trudne treningi nauki jazdy na nartach. Wszystko robić tak, aby dziecko było zadowolone. Jeżeli dziecko zapyta rodziców „kiedy tu jeszcze przyjedziemy”, to znaczy, że świetnie się bawiło, a takie ferie, to był idealny wybór. 

Aktywne zabawy w domu

Czasami nie ma czasu na wyjazdy, a pogoda nie sprzyja żadnemu wychodzeniu z domu. Wówczas trzeba się ratować improwizacją. Siedzenie w domu nie oznacza leżenia w łóżku, ponieważ wystarczy trochę kreatywności, aby przemienić go w aktywność sportową. Jak spędzać czas aktywnie w domu? 

  • Można zbudować prowizoryczną bramkę i pograć z dzieckiem w piłkę.
  • Zrobić miejsce na tenisa stołowego. Dziecko nie będzie „agresywnie serwować”, więc wystarczy zwykły stół i zestaw paletek, chociaż i tu kreatywność ludzka nie zawodzi i czasami paletki są zastępowane przez przybory kuchenne jak patelnia, czy deski do krojenia
  • Zestaw do koszykówki. Taki zestaw można tanio kupić, a zapewnia rozrywkę na długie godzinny.
  • Dobrym pomysłem są również kręgle. Można taki zestaw kupić, ale równie dobrze improwizować. Wystarczą plastikowe kubki, puste butelki i coś okrągłego, co dobrze się turla.

Aktywność podczas ferii, dlaczego jest ważna

Dzieci w wieku przedszkolnym mają w sobie mnóstwo energii i muszą ją gdzieś wyładować, dlatego sportowe i kreatywne spędzanie ferii jest dla nich ważnym czynnikiem. Dodatkowo buduje to relacje z dzieckiem oraz pogłębia ich więzi rodzinne.