Ekologia w przedszkolu
Kategorie:

Ekologia w przedszkolu – jak zachęcić Malucha do dbania o przyrodę?

Od najmłodszych lat powinniśmy wychowywać dzieci w duchu ekologii.  Pamiętajmy, że ekologia to nie tylko moda, to przede wszystkim troska o przyszłość dzieci. 

Pomagajmy dzieciom zrozumieć jak wspaniały jest nasz świat, dokładajmy wszelkich starań abyśmy wszyscy żyli w bezpiecznym, czystym świecie.

Jak więc zachęcić Maluszka do dbania o przyrodę? 

Pamiętajmy, że Dzieci uczą się przede wszystkim przez naśladownictwo – wykorzystujmy to! 

Jeśli zamiast oglądania serialu wyjdziemy na rower, zamiast plastikowego autka – kupimy drewniane, na spacerze w lesie będziemy zbierać śmieci, zamiast je tam wyrzucać – dziecko uzna to za coś naturalnego i będzie nas naśladować, a dobre nawyki warto wpajać od wczesnego dzieciństwa.

Rozmawiajmy z dziećmi o ekologii, przyrodzie, dbaniu o środowisko. Zadawajmy pytania, nad którymi będzie musiało się zastanowić. Segregujcie z nimi śmieci, bawcie się w lekarza – naprawiając zepsute zabawki zamiast kupować nowe. Ogromną rozrywkę sprawi dzieciom łatanie, cerowanie i przerabianie starych zabawek na nowe 😊

Kilka przykładowych, prostych zabaw, które zachęcą dziecko do dbania o środowisko: 

ZAWODY W SKLEPIE:

Rodzic i dziecko mają osobne koszyki na zakupy.

Zawody wygrywa osoba, która pierwsza znajdzie w sklepie 10 zdrowych produktów. 

SPRZĄTANIE LASU NA CZAS:

Kto zbierze więcej śmieci w 15 min wygrywa 😊 (Pamiętajmy o rękawiczkach i o uczuleniu Dziecka, czego nie dotykamy, np. zużytych strzykawek)

POSADZENIE SWOJEJ ROŚLINKI

Zasadzenie swojego warzywa lub drzewka pokaże dziecku jak wygląda cykl życia roślin, a przede wszystkim da satysfakcję z wyhodowanej samodzielnie rośliny. 

MASA SOLNA

Szklanka mąki, szklanka soli i pół szklanki wody wystarczą by zająć pociechę na wiele godzin. Zabawa w rzeźbiarza pozwoli nam wyzwolić w dziecku kreatywność bez kupowania kolejnej plastikowej zabawki.

RZUT PUSZKĄ DO KARTONOWEGO PUDŁA

Pudełko i puszka zamiast trafić do kosza, pomogą nam w zorganizowania zabawy sportowej! Zadaniem jest celne rzucami puszką do kartonu!

Zaszczepiajmy w dzieciach wrażliwość, odpowiedzialność, wyobraźnię. 

Te cechy pomogą mu wybrać najlepszą, życiową drogę!

Opracowanie i przygotowanie : Przedszkole i Żłobek Norlandia Nieporęt