Dlaczego ważne są spacery dla dziecka w wieku przedszkolnym?
Kategorie:

Dlaczego warto chodzić na spacery w każdą pogodę?

Aktywny tryb życia jest niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka. Szczególnie w czasach smartfonów, przy których dzieci spędzają mnóstwo czasu od najmłodszych lat. Na spacery powinniśmy chodzić niezależnie od pory roku, dnia i pogody.

Nie szukajmy wymówek – pamiętajmy, że nie ma złej pogody, jest ewentualnie złe ubranie 😊

Gdzie iść na spacer?

Podczas spacerów ważne jest, aby wybierać miejsca oddalone od ulicy, tam gdzie jest czyste powietrze. Szukajmy miejsc zadrzewionych, takich gdzie znajdziecie dla dziecka atrakcyjne zajęcie, np. zbieranie szyszek. Dzieci potrzebują dużo ruchu, więc musi mieć przestrzeń do wybiegania się. 

Polecamy również place zabaw, boiska, plaże miejskie i… górskie szlaki! Spacer musi być świetną zabawą – wtedy wchodzi dziecku w krew 😊

Po co?

Spacery poprawiają krążenie krwi, poprawiają samopoczucie. Hartują organizm, przez co wzmacniają odporność. Chłodne powietrze obkurcza śluzówkę nosa, dlatego podczas kataru dziecku oddycha się łatwiej niż w mieszkaniu. Ciekawostką jest również fakt, że zabierając Maluszka do lasu, fundujemy mu inhalację!

Spacer ułatwia zasypianie.

Wędrówki pomagają świeżym rodzicom w regulacji snu, ponieważ podczas wędrówki niemowlak zasypia bez problemu! 

Jak ubrać dziecko?

Najlepiej – na cebulkę 😊 W razie czego mamy możliwość zdjęcia jednej warstwy, by przy zmianie warunków pogodowych ponownie ją założyć. Należy pamiętać, że przez głowę naszybciej ucieka ciepło, dlatego czapka jest bardzo ważna!

NAUKA

Kasztany, szyszki, liście, pająki, gąsienice – dziecko obserwuje środowisko i zdobywa wiedz i doświadczenie. APETYT

Ruch to doskonała recepta na pobudzenie apetytu u dzieci. Pamiętajmy również, że dziecko może zgłodnieć na spacerze, dlatego zawsze należy mieć ze sobą zdrową przekąskę. 

Spędzenie czasu na świeżym powietrzu poprawia humor, a dorosłym daje okazję do oderwania się od codziennych obowiązków 😊

Tekst przygotowało Językowe Przedszkole i Żłobek Norlandia Nieporęt