choinka w przedszkolu
Kategorie:

Dlaczego warto czytać Dzieciom książki na temat Świąt i ich tradycji ?

            Artykuł ten powstał  w odniesieniu do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Okres Świąt to szczególny czas dla nas wszystkich z wielu powodów. Jednak warto zadać sobie pytanie: Czy mają one dla nas taki sam wymiar, jak w czasach naszego dzieciństwa?  Czy dalej trzymamy się tradycji czy wkrada się w nią nowoczesność? W świecie, który cały czas się zmienia ważne staje się kultywowanie tradycji. Tych ogólnych i tych naszych prywatnych, domowych. Dziś modne stają się wyjazdy świąteczne w góry lub inne zakątki świata, gdzie szukamy słońca i ciepła. Ludzie odchodzą od dawnych tradycji, zwyczajów. Dlaczego więc czytanie Dzieciom książek na temat świątecznych tradycji jest takie ważne?

            A więc dlatego, iż wspólne czytanie jest najprostszą  formą spędzania owocnego czasu z dzieckiem. Książki dla Dzieci  są cudownym sposobem wprowadzania świątecznego nastroju. Tu Mikołaj i choinka, tam bałwan i śnieg Wspólne czytanie książek o Mikołaju, Bożym Narodzeniu czy samej zimie, to pomysł na rodzinne spędzanie czasu. Warto czytać książki, ponieważ pobudzamy do działania dziecięcą wyobraźnię i późniejszą chęć do działania przywołując dziecku w pamięci przeczytaną książeczkę o Mikołaju, że może warto przygotować ciasteczka jak do nas wpadnie. 

            Dobrze napisane książki  same w sobie zmuszają Dzieci do zastanowienia się, analizy, dlaczego dzieje się tak a nie inaczej. Świat książek udziela Dzieciom odpowiedzi na różne pytania, które pojawiają się w zderzeniu z rzeczywistością: Kim jest Mikołaj?, Gdzie mieszka? Kto mu pomaga? I wiele, wiele innych . Jestem przekonana, że my dorośli też mamy wiele pytań bo przecież nie tak  dawno sami je mieliśmy. Poprzez książki Dzieci zapoznają się z tematyką Świąt Bożego Narodzenia, poznają  jej tradycje poprzez zapytanie mamy, taty lub dziadków jak to było gdy oni byli mali? Czy do nich też przychodził Mikołaj i co im przynosił? A to już kolejna wspaniała historia, która prowadzi tak naprawdę do poznania tradycji rodzinnych.

            Dzięki  czytaniu a nawet oglądaniu  książek z najmłodszymi  o tematyce świątecznej możemy, przemycić podstawowe słowa np. w języku angielskim; Tu jest Santa a tam Snowman lub po prostu Merry Christmas. Świetna zabawa i wyzwanie dla młodego umysłu. 

            Dzięki posiadaniu własnej przedszkolnej biblioteki mamy książki i książeczki o tematyce świątecznej i dzięki temu dzieci same wybierają co je ciekawi. Dziś może to być „Dziewczynka z zapałkami: a jutro „Santa and the reindeer”. Jedna i druga pozycja nie będą stratą czasu a sytuacją w której dziecko rozwija wyobraźnię, współczucie, a nawet chęć dzielenia się z innymi tym co ma, no i oczywiście poszerzy zasób słówek w języka angielskiego. 

Wesołych Świąt i Merry Christmas!

Życzenia przesyła Przedszkole i Żłobek Norlandia Starachowice 🙂