Czym zainteresować dziecko w wakacje?
Kategorie:

Czym zainteresować dziecko w wakacje?

Każdy rodzic wie doskonale, że dzieci, a szczególnie maluchy, szybko się nudzą i wymagają nieustannie nowych bodźców, których nie nadążamy im dostarczać. Najprościej jest posadzić dziecko przed ekranem, włączyć bajkę, w której co chwila dzieje się coś nowego i z głowy. Ten sposób ma jednak jedną poważną wadę – rozwój dziecka nie jest wtedy odpowiednio stymulowany, a maluch uczy się naśladować to, co widzi, czasem nowych słówek, jednak to wszystko to właśnie naśladowanie – nie potrafi użyć tych umiejętności w praktyce. Dlatego lepiej, jeśli bajkę ogląda z kimś dorosłym, kto może wytłumaczyć mu co właśnie się stało, dlaczego tak się dzieje, że coś jest śmieszne, albo nieprawdziwe. Ale nie samymi bajkami żyje mały człowiek.

Bajki nie są bowiem złe, ale ich nadmiar już tak. Stymulacja takiego małego, rozwijającego się w szalonym tempie mózgu polegać powinna na dostarczeniu zróżnicowanych bodźców. Zarówno wzrokowo – słuchowych, jak i dotykowych (prace manualne, dotykanie różnych powierzchni, kształtów), oraz smakowo węchowych (zróżnicowana dieta, próbowanie, albo przynajmniej wąchanie różnych potraw, kwiatów, owoców). Do tego oczywiście ruch (obok biegania i skakania świetnie sprawdza się taniec, bo ćwiczy także równowagę i poczucie rytmu), koordynacja wzrokowo – ruchowa (rzucanie i łapanie, kopanie piłki), a także zapamiętywanie i kojarzenie.

W tym ostatnim wspomogą nas najróżniejsze gry planszowe, dopasowane do wieku malucha. To właśnie one dostarczają dziecku najwięcej bodźców stymulujących myślenie. Budują także więź z rodzicami i rówieśnikami, uczą zasad, konsekwencji, sprawiedliwości, a także kształtują umiejętność zarówno wygrywania jak i przegrywania. Wprowadzają też element rywalizacji, ale tej zdrowej, która przyda się w życiu. Obserwacja grającego w różne gry przedszkolaka pomaga także opiekunowi rozeznać się w jego zainteresowaniach i pomaga podsuwać inne – podobne lub wręcz przeciwnie – zróżnicowane, zabawki i gry. W rezultacie ułatwia młodemu człowiekowi poznanie swoich zalet, mocnych stron, zainteresowań i pasji, co na tym etapie jest bardzo ważne.