Czym kierować się przy wyborze dobrego przedszkola dla dziecka? 
Kategorie:

Czym kierować się przy wyborze dobrego przedszkola dla dziecka? 

Wybór najlepszego przedszkola w okolicy to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmujemy w pierwszych latach życia dziecka. W końcu to kluczowy okres dla rozwoju naszego malucha, gdy jego umysł pochłania wyjątkowo dużo informacji o otaczającym świecie. Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze opiekunów i odpowiedniego środowiska? 

Bezpieczeństwo to podstawa. Przekazując pociechy w ręce pedagogów, oczekujemy, że właściwie zaopiekują się najbardziej wrażliwymi osobami w naszej rodzinie. Wysoko wykwalifikowana kadra placówki to gwarancja przyjaznego otoczenia i bezpieczeństwa najmłodszych. Otwartość opiekunów na kontakt z rodzicami ma również duże znaczenie. Wymiana wspólnych obserwacji na temat dzieci, uwagi dotyczące ich indywidualnych cech i potrzeb, troska o rozwój, reakcja na trudne sytuacje. To bardzo ważne elementy w procesie wychowywania najmłodszych. Dni otwarte w przedszkolu są doskonałą okazją do rozmów, zapoznania się z opiekunami. Postawa i komunikatywność pedagogów dużo mówią o placówce. 

Głos innych rodziców to doskonała rekomendacja przy selekcji placówki edukacyjnej dla dziecka. Przedszkola doceniane przez nich w ankietach i rankingach, to miejsca z których najmłodsi po zajęciach wracają z uśmiechem. Grupa Norlandia Przedszkola i Żłobki cieszy się zaufaniem rodziców i opiekunów, zyskując kolejne, nowe placówki. Jest pozytywnie odbierana przez środowiska związane z edukacją. Przedszkole i Żłobek Norlandia Sybiraków zostało wyróżnione nagrodą Przedszkola Roku w Białymstoku oraz najlepszej placówki w województwie podlaskim.  Specjalizację i bogatą ofertę edukacyjną doceniono w Olsztynie, gdzie bezkonkurencyjne okazało się Sportowo-Językowe Przedszkole Norlandia Sielska. Najlepszą placówką w Ostródzie jest Przedszkole Niepubliczne Kraina Bajek, również należące do grupy Norlandia Przedszkola. Podobnym sukcesem w Plebiscycie Edukacyjnym mogą pochwalić się również opiekunowie z Przedszkola i Żłobka Norlandia Leszno. 

Bawiąc, jednocześnie uczy – tak często mówi się o przedszkolu i jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy. Atrakcyjne zajęcia przyciągają uwagę najmłodszych, pozwalają poznać proste na pierwszy rzut oka, ale jakże ważne procesy, zachodzące na świecie. Placówki, które stawiają na bardzo zróżnicowaną ofertę programową, pozytywnie stymulują rozwój maluchów. Już we wczesnych latach dzieci zdradzają zainteresowanie poszczególnymi dziedzinami, co ujawnia się, chociażby poprzez preferowanie określonych gier i zabawek. Bogaty program przedszkola pozwala odkrywać ukryty potencjał najmłodszych. Kadra pedagogiczna podchodząca do każdego malucha indywidualnie to prawdziwy atut. Zajęcia rozwijające kreatywność, tak bardzo potrzebną w dorosłym życiu, są kolejnym elementem, który warto uwzględnić przy wyborze placówki.

Coraz więcej podróżujemy, często pracujemy w środowisku międzynarodowym. Znajomość języków obcych to gwarancja lepszego startu w dorosłość i odnalezienia się w otwartym, współczesnym świecie. Doskonałym momentem rozpoczęcia edukacji językowej jest okres przedszkolny, gdy dzieci przyswajają z dużą łatwością nowe słowa i terminy. Jeśli w ich obecności jest native speaker, pojawia się szansa na ugruntowanie właściwych nawyków językowych, np. w kwestii akcentu. Placówki oferujące programy nauki języków obcych to miejsca, które szczególnie warto uwzględnić, przygotowując edukacyjną ścieżkę dziecka. Następnym z atutów jest zapewnienie opieki logopedy. 

Dobrze zorganizowane zajęcia dodatkowe to ważny element programowy przedszkola pod kątem ogólnorozwojowym najmłodszych. Wiek przedszkolny charakteryzuje duża potrzeba aktywności fizycznej. To zupełnie naturalne, ruch pozytywnie wpływa na zmiany rozwojowe mózgu. Przedszkole organizujące zajęcia na świeżym powietrzu kształtuje także pozytywne nawyki, jeśli chodzi o formuły spędzania wolnego czasu. Wycieczki i teatrzyki pomagają rozbudzić u najmłodszych ciekawość świata, uwrażliwiają na sztukę. Przedszkole zapewniające szeroką gamę warsztatów, wspiera rozwój zdolności manualnych i sensorycznych maluchów. To nie tylko forma nabywania nowych umiejętności, ale i kształtowania właściwych nawyków. Na przykład na zajęciach kulinarnych, dzieci przyswajają wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania się. Na warsztatach ekologicznych dowiadują się, jak ważna jest troska o środowisko, którego jesteśmy częścią. 

Wyróżnione placówki:

Norlandia Sielska – przedszkole i żłobek Olsztyn

Norlandia Sybiraków – przedszkole i żłobek Białystok

Przedszkole Kraina Bajek grupa Norlandia – przedszkole Ostróda

Wybierając przedszkole, zwracajmy także uwagę na aspekt wychowawczy. Pierwsze lata życia to nauka budowania przez dziecko relacji. Dobre przedszkole jest miejscem, gdzie najmłodsi darzą się wzajemnym szacunkiem, poznają świat pod okiem serdecznych przewodników, jakimi są opiekunowie. Profesjonalny pedagog pomaga budować poczucie wartości małego człowieka. To również czas nauki podejmowania pierwszych, na razie niedużych wyzwań, gdy działa się w grupie.  Dzięki tym wartościom i przyjaznej atmosferze przedszkole jest miejscem, które wraca do naszych dzieci w wielu pozytywnych wspomnieniach. Czas w nim spędzony pozytywnie procentuje w przyszłości.