Aktywność ruchowa dzieci w wieku przedszkolnym - przykłady
Kategorie:

Aktywność ruchowa dzieci w wieku przedszkolnym – przykłady

            Wiek przedszkolny to dobry czas na zaszczepienie w dzieciach prawidłowych nawyków zdrowotnych. Dzieci już od najmłodszych lat mają dużą potrzebę ruchu, którą powinniśmy wspierać. Aktywność fizyczna stanowi nieodłączny element naszego życia jest szczególnie ważna w prawidłowym rozwoju dzieci.

W zdrowym ciele zdrowych duch

            Ruch towarzyszy nam już od najmłodszych lat niosąc za sobą szereg korzyści. Wpływa pozytywnie na rozwój kości, mięśni i stawów dziecka, stymuluje rozwój układu krążeniowo-oddechowego, pobudza układ nerwowy, wpływ na rozwój motoryczności, pomaga spożytkować energię. Ruch wspomaga także rozwój psychiczny, dziecko uczy się pokonywać napotkane przeszkody, kontroluje emocje, cieszy się ze swoich sukcesów i akceptuje porażki , poznaje świat, doświadcza.  Dzieci uwielbiają biegać, skakać, uczestniczyć w różnych zabawach. Mają naturalną potrzebę ruchu. Wychowawcy, Rodzice mają możliwość pokazaniu dziecku różnych form aktywności fizycznej zapewniając odpowiednie warunki: bezpieczeństwo, wszechstronność oraz dobrą zabawę.  

          

Aktywność fizyczna w przedszkolu

            Podczas pobytu w naszej placówce, dzieci mają wiele okazji do podejmowania,poznawania różnych form ruchu. Podczas zajęć uczestniczą w licznych zabawach ruchowych; zabawach ze śpiewem, orientacyjno- porządkowych, na czworakach, zabawach i grach z mocowaniem, bieżnych,rzutnych, skocznych.  Dodatkową aktywnością dziecka są wszelkie działania swobodne na świeżym powietrzu, które sprawiają naszym przedszkolakom dużo radości i niosą za sobą szereg dodatkowych  korzyści. Świeże powietrze dotlenia mózg dziecka co pomaga w koncentracji uwagi. W przedszkolu można skorzystać także z dodatkowych zajęć ruchowych prowadzonych pod okiem specjalistów. Dzieci uczą się poprzez naśladowanie i powtarzanie danej czynności. Zaszczepienie w wieku przedszkolnym  dobrego nawyku ruchu będzie skutkowało w starszym wieku. Aktywność fizyczna dzieci w wieku przedszkolnym powinna być oparta na grach i zabawach ruchowych.

  

Zdrowie i zabawa – Wspólna aktywność dziecka i rodzica

            Czas wolny spędzany z Rodzicami to także dobra okazja do dodatkowej aktywności. Planuj i organizuj aktywność ruchową razem ze swoim dzieckiem. Wybierzmy się na spacer, przejażdżkę rowerową, park linowy, basen , pograjmy w piłkę, berka klasy w okresie zimowym sanki, łyżwy, narty sprawdzą się idealnie. Porozmawiaj ze swoją pociechą wybierzcie wspólnie formę ruchu, która najbardziej podoba się, interesuje  Twoje dziecko, która sprawia największą frajdę. Pamiętajmy o bezpieczeństwie i dobrze ruchu do możliwości i wieku dziecka. Bądźmy dla dzieci wzorem. Stwórzmy im odpowiednie warunki do podjęcia aktywności ruchowej. Wspierajmy, pomagajmy, pokazujmy.  Zróbmy wszystko aby nasz maluch był aktywny zdrowy i szczęśliwy!

Tekst opracowany przez nauczycieli Przedszkola i Żłobka Norlandia Leszno, dziękujemy!