5 rozwojowych zabaw dla przedszkolaka na zimowe wieczory
Kategorie:

5 rozwojowych zabaw dla przedszkolaka na zimowe wieczory

Przedszkolaki potrzebują dobrej zabawy, ale przecież można ją w kreatywny sposób łączyć z nauką. Stara piosenka mówi o tym, że w czasie deszczu dzieci się nudzą, ale jednak zima to zupełnie inna „para kaloszy”. Dzieci obrzucają się śniegiem, lepią bałwany, zjeżdżają na sankach i psocą do późna. Trzeba jednak pamiętać, że nadal jest to dziecko, które potrzebuje rozwoju, by nie stać w miejscu. Mamy 5 przykładów na to, jak dziecko może łączyć ze sobą w przyjemny sposób naukę z zabawą w zimowe wieczory i chętnie się z wami nimi podzielimy.

Wycinanie liter z papieru i układanie

Pierwszą zabawą, która świetnie sprawdzi się na zimowe wieczory dla przedszkolaka to wycinanie liter i późniejsze ich układanie. Ma ona ogrom zalet, bo nie dość, że mamy do czynienia ze współpracą na linii rodzic-dziecko, to w dodatku może ono nauczyć się cierpliwości i dokładności. Najpierw takie litery trzeba przecież narysować, a dopiero później je wyciąć. Sprawia to, że dziecko musi na chwilę wyłączyć się i sprawić, żeby przez te kilka minut było maksymalnie dokładnym. Układanie takich liter sprawia, że później można je układać i tym samym dziecko nauczy się płynniej czytać.

Budowanie wieży z klocków

Klocki to jedna z ulubionych zabawek dzieci. Przedszkole wola ma ich bardzo wiele, więc warto je wykorzystywać w taki sposób, żeby można było układać wieżę jak najszybciej. Dzieci mają niesamowitą wyobraźnię i na świat patrzą zupełnie inaczej niż dorośli, którzy mają pracę i żyją w sposób bardziej odpowiedzialny. Tutaj dodatkowo dochodzi element rywalizacji, ponieważ można dać sobie kilka minut na stworzenie takiej wieży i tym samym nauczyć dziecko, że czasem musi sobie coś wywalczyć.

Kalambury 

Kolejną zabawą są kalambury. Nie dość, że dziecko musi dokładnie przedstawić podane hasło, to jeszcze musi odpowiednio je akcentować, by inni mieli jak najłatwiej. Poza umiejętnościami poruszania wyobraźni i znajomości pewnych haseł w postaci rzeczy, również liczy się tutaj aspekt aktorski. Dziecko musi się otworzyć na innych, nie bać się przedstawiania rzeczywistości widzialnej swoimi oczyma. Przedszkole warszawa wola często stara się otwierać dzieci, by były szczęśliwe i łatwiej im funkcjonować w towarzystwie.

Zabawa w sklep

Zabawa w sklep wydaje się bardzo prosta, natomiast dziecko uczy się konkretnie tego, co może w nim kupić, ale również tego, ile kosztują dane produkty. Tak więc poza zwykłą czynnością jaką jest kupowanie produktów, również dziecko przyswaja sobie wiedzę na temat pieniędzy; ile wydać z danego nominału. Dodatkowo może wcielać się w rolę kasjera i tym samym musi ćwiczyć uprzejmość wobec klienta.

Przedstawienie

Ostatnią zabawą jest przedstawienie. Tutaj należy jednak je wcześniej zaplanować, ale można to zrobić bez dwóch zdań w przedszkolu czy też w najbliższym otoczeniu. Na pewno umiejętność improwizacji będzie tutaj szalenie ważna, ale również towarzystwo sąsiadów czy dzieci z okolic będzie ważne. Owszem, może być to zaplanowane show, więc istotne będzie rozwijanie w dziecku koncentracji i ćwiczenie pamięci, by mogło nauczyć się przygotowanego tekstu.