Czy komunikacja z dzieckiem jest ważna?
Kategorie:

Czy komunikacja z dzieckiem jest ważna?

Komunikacja z dzieckiem jest niezwykle ważna. Przede wszystkim dzięki niej możemy zbudować więź emocjonalną między rodzicem, a dzieckiem. Poprzez otwartą komunikację jesteśmy w stanie wspierać rozwój dziecka, pomóc mu w rozwiązywaniu jego problemów oraz wspomóc w radzeniu sobie z emocjami.

Komunikacja z dziećmi od najmłodszych lat, to klucz do zdrowego rozwoju dziecka i tworzenia bliskich relacji rodzinnych.

Pamiętajmy, że dla dziecka to właśnie rodzice są najważniejszym wzorem do naśladowania, dlatego powinniśmy starannie dobierać słowa. W kontaktach z maluchem nie zapominajmy, że nasze słowa i sposób ich przekazywania mają ogromne znaczenie.

Przedstawiamy Państwu kilka wskazówek dotyczących skutecznej komunikacji z dzieckiem:

1. Otwarta i szczera atmosfera – Twórz atmosferę, w której Twoje dziecko czuje się na tyle swobodnie, by wyrażać swoje myśli i uczucia. Daj mu do zrozumienia, że jesteś zawsze gotów wysłuchać i zrozumieć, co ma do powiedzenia, bez osądzania go.

2. Uważne słuchanie – Bądź obecny i poświęć pełną uwagę temu, co mówi twoje dziecko. 

Słuchaj nie tylko słów, ale również emocji i potrzeb, które wyraża. Jeśli dziecko, które jeszcze nie mówi, używa gestów lub mimiki, aby coś pokazać podczas zabawy, należy na to reagować i nazywać to słowami. To bardzo ważne dla rozwoju dziecka.

W miarę jak dziecko rozwija się i nabiera umiejętności językowych, zachęcaj je do mówienia i opowiadania o swoich potrzebach, uczuciach i doświadczeniach.

3. Wyrażanie empatii – Staraj się zrozumieć perspektywę swojego dziecka i reaguj na niego z empatią. Potwierdzaj jego uczucia, mówiąc na przykład: „Rozumiem, że jesteś smutny/smutna, ponieważ…”.

4. Unikanie krytyki –  Zamiast krytykować, staraj się konstruktywnie komentować zachowanie swojego dziecka. Zamiast mówić: „Jesteś niegrzeczny/niegrzeczna”, możesz powiedzieć: „Zauważyłem/zauważyłam, że zachowałeś/zachowałaś się nieodpowiednio. Jak możemy to naprawić?”

5. Cierpliwość – Daj swojemu dziecku czas na przemyślenie i wyrażenie swoich myśli. Nie zmuszaj go do natychmiastowych odpowiedzi. Cierpliwość pomoże mu poczuć się bezpiecznie i komfortowo w komunikacji z tobą.

Serdecznie zachęcamy do nauki skutecznej komunikacji z dziećmi – przyniesie to wiele korzyści zarówno teraz, jak i w przyszłości. Możecie nam zaufać 🙂

Materiał opracowany przez nauczyciela i pedagoga m.in w Przedszkolu i Żłobku Norlandia House of Reggio – mgr Martynę Lewańską.