Znaczenie aktywności fizycznej dla dzieci
Kategorie:

Znaczenie aktywności fizycznej dla dzieci

Na pewno zauważyliście, że dzieci są w ciągłym ruchu. Zadaniem dorosłych jest stworzenie takich warunków, aby ich podopieczni mogli w bezpieczny sposób zaspokajać ten „głód ruchu”. Już w życiu płodowym obserwujemy ruch dziecka. Porusza ono rękoma i nogami, zmienia położenie swojego ciała w przestrzeni. Odczuwa też ruch mamy, dlatego ważna jest odpowiednia aktywności fizyczna w ciąży. Wpływa to na rozwój maluszka.

Noworodek już od pierwszych dni życia uczy się swojego ciała, położony na brzuszku unosi główkę, szuka sutka mamy poruszając się. Maluszek później nabywa nowe umiejętności ruchowe – zaczyna pełzać, czworakować, aż w końcu uczy się chodzić. Potem skacze, biega, jeździ na rowerze (najpierw uczy się równowagi na rowerku biegowym, potem na dwukołowym). Wszystkie te aktywności działają pozytywnie na rozwój małego człowieka. Dzieci nie trzeba motywować do ruchu, ważne jest, żeby pozwolić im na aktywność fizyczną (chodzić do lasu, na spacery, zabierać na place zabaw, umożliwić naukę jazy na rowerze). Przykład idzie z góry, więc istotne jest też, żeby rodzice żyli aktywnie, czerpali radość z aktywności fizycznej. Taki styl życia, pokazywany dzieciom od urodzenia, zaprocentuje na przyszłość, stworzy nawyki codziennego ruchu.

Jakie są plusy aktywności fizycznej dla dzieci (ale też dla dorosłych):

– ruch to zdrowie – podczas aktywności fizycznej (szczególnie tej na świeżym powietrzu) zwiększa się dotlenienie organizmu, co pozytywnie wpływa na koncentrację. Podczas regularnego ruchu na dworze zwiększa się wydajność naszego organizmu;

– ruch pozwala rozładować napięcie, wyrzucić negatywne emocje;

– dzięki aktywności fizycznej ćwiczymy równowagę, świadomość własnego ciała, koordynację wzrokowo – ruchową;

– ruch pozytywnie wpływa na sen – dzieci aktywne w ciągu dnia łatwiej zasypiają i lepiej śpią;

– aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na nastrój – podczas wysiłku fizycznego w mózgu wydzielają się endorfiny (hormony zwane hormonami szczęścia);

– sport wpływa na poczucie sprawczości, rozwija odporność na stres, kształtuje hart ducha, uczy samodzielności, szybkiego podejmowania decyzji;

– podczas wspólnej aktywności fizycznej (z innymi dziećmi lub dorosłymi) budujemy relacje, uczymy się współdziałania.

            Aktywność ruchową możemy podzielić na zorganizowaną i swobodną. Im młodsze dzieci tym ważniejszy jest ruch swobodny. Maluchy nie potrzebują zorganizowanych treningów, w ich przypadku ważne jest ogólne rozwijanie organizmu podczas swobodnej zabawy w lesie, na łące, na placu zabaw. Podczas skakania, biegania, turlania się z górki dzieci poznają świat wielozmysłowo, doświadczają różnych aktywności, zauważają, że jedne sprawiają im więcej przyjemności, a inne mniej.

            Później, im dzieci są starsze ważne stają się zorganizowane formy aktywności. Często wtedy można już zauważyć, jaki rodzaj ruchu preferuje dziecko i odpowiednio wybrać zajęcia – np. wspinaczka, pływanie, piłka nożna.

            Drugi podział to sporty indywidualne i grupowe. Każdy z tych typów jest istotny dla rozwoju dziecka. Sporty drużynowe uczą rywalizacji i współpracy w grupie. Maluch zauważa, że każdy człowiek jest inny, każdy może być dobry w czymś innym. Takie doświadczenia są bardzo cenne i mają wpływ na całe życie.

            Reasumując, ruch w życiu dziecka jest bardzo ważny. W dzisiejszych czasach często większą wagę przykłada się do rozwoju intelektualnego zapominając o aktywności fizycznej. Coraz więcej dzieci ma nadwagę, spędza dużo czasu siedząc przed komputerem. Warto też pamiętać o równowadze między zorganizowanymi zajęciami sportowymi, a swobodnym ruchem (zabawą w berka, bieganiem po parku). Dziecko potrzebuje i jednego, i drugiego.

Ja z niecierpliwością czekam na wiosnę i na ciepłe dni. Wtedy będzie łatwiej o spontaniczny spacer, a dzieciom nie będzie trzeba tworzyć torów przeszkód w salonie.

Na prośbę Norlandia Przedszkola, tekst przygotowała neurologopeda – Małgorzata Barczuk – właścicielka Logopeda w bliskości.