Kuchnia błotna
Kategorie:

O kuchni błotnej słów kilka…

Dzisiejsze czasy są pełne pośpiechu, smartfonów, plastikowych zabawek.

Łatwo więc zapomnieć o zgodnych z naturą, dawnych zabawach, które wspomagają rozwój Dzieci!

Przykładem fantastycznej zabawy, którą możemy zorganizować w naszym ogrodzie jest KUCHNIA BŁOTNA.

W Kuchni Błotnej możemy ugotować zupę z kwiatków, rosół z szyszek, pulpety z błota czy herbatę z kałuży 😊 Kuchnia błotna wspomaga motorykę małą, jest świetną sensoryczną zabawą – reaguje powiem na wszystkie zmysły, ponieważ dzieci podczas zabawy doświadczają różnych konsystencji, zapachów i dźwięków. 

Jest to również nauka zabawy i współpracy w grupie – dzieci uczą się komunikacji i postaw społecznych. 

Błoto posiada ważne cechy, które kuszą Dzieci – jest brudne i mokre, więc można z niego zbudować i ulepić wszystko, co przyjdzie im do głowy.

Kuchnia może również służyć jako narzędzie do nauki matematyki – dzieci poznają jednostki miary, objętości, porównuję ciężary, sprawdzają jaka ilość wody potrzebna jest do zupy, a jaka do herbaty. Liczą ile liści dębu, ile kasztanów i ile garści piachu będzie trzeba zdobyć do gulaszu jesiennego.

Naukowcy potwierdzają, że błoto posiada bakterie Mycobacterium Vaccae, które stymulują układ odpornościowy i łagodzą stres. 

Do wykonania domowej kuchni błotnej wystarczy kilka palet, skrzynek, nieużywanych naczyń i garnków. Większość rzeczy znajdziecie we własnym domu😊

Podczas zabawy błotem, dzieci pobudzają w sobie kreatywność, twórczość. 

Pamiętajmy, że brudne dziecko, to szczęśliwe dziecko!


Pozdrawia Przedszkole i Żłobek Norlandia Nieporęt!