Dlaczego warto uczyć dzieci segregacji odpadów?
Kategorie:

Dlaczego warto uczyć dzieci segregacji odpadów?

Edukacja o segregacji śmieci powinna rozpocząć się już od najmłodszych lat. Dzieciństwo to szczególny okres, w którym kształtują się życiowe wartości, utrwalają się wzorce zachowań oraz pojawiają się pierwsze nawyki i preferencje. 

Jak wiemy, dzieci szybko i skutecznie przyswajają wiedzę, zwłaszcza gdy jest ona przekazywana w ciekawy i łatwy sposób, przede wszystkim w formie zabawy, zatem wiek przedszkolny jest doskonałym okresem na rozpoczęcie nauki segregacji odpadów.

Zapytacie, dlaczego warto segregować śmieci?

Segregacja śmieci pozwala na recykling, czyli ponowne przetworzenie odpadów wykonanych z tworzyw sztucznych, szkła, papieru oraz metalu. To ogromna korzyść nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla gospodarstwa domowego.

Jak wytłumaczyć dzieciom, że produkty wykonane ze szkła, papieru czy metalu, które nie są nam już potrzebne, należy starannie posegregować przed wyrzuceniem, aby mogły być ponownie wykorzystane? 

My w Przedszkolach Norlandia mamy na to sposób. 

Organizujemy edukacyjne teatrzyki oraz przedstawienia, które mają na celu uświadomienie dzieciom znaczenia przyrody dla życia człowieka, kształtowanie w nich postaw odpowiedzialności za stan środowiska. Aktorzy przedstawiają dzieciom, jaką rolę odgrywa recykling w ochronie zasobów przyrody oraz kształcą umiejętności prawidłowego segregowania odpadów. Przedszkolaki mogą wcielić się również w postaci danego przedstawienia, w sposób aktywny włączając się w praktyczne zdobywanie wiedzy na temat ekologii.

Jak nauczyć dzieci segregacji śmieci w sposób kreatywny?

W Norlandii mamy na to świetny pomysł. Są nimi zajęcia w formie zabawy, poświęcone kwestii segregacji śmieci. Polegają one na wykorzystywaniu wyczyszczonych szklanych, papierowych czy metalowych odpadów do stworzenia recyklingowych zabawek oraz akcesoriów przydatnych podczas codziennej zabawy.

Przykłady?

– z papieru można zrobić masę papierową, pozwalającą stworzyć różnorodne rzeźby oraz figurki, 

– z puszki po warzywach konserwowych można wykonać skarbonkę,

– zużyte plastikowe butelki sprawdzają się znakomicie w roli pojemnika 
na kredki,

– z kartonu po mleku zrobić można eko-stworka lub robota,

– szklana butelka stać się może wazonem na kwiaty.

W ten sposób możemy podarować odpadom drugie życie, a w efekcie powstają nowe, piękne rzeczy, które możemy ponownie wykorzystać.

Tekst przygotowany przez nauczycieli z Przedszkola i Żłobka Norlandia Wola w Warszawie