Miłość w bajkach
Kategorie:

Miłość w bajkach

Miłość jest jednym z najwspanialszych uczuć, może być piękna i nieść szczęście. Uczucie to łączy ludzi i tworzy miedzy nimi niezwykłą więź. Prawdziwa miłość może nadać sens życiu ludzkiemu i pozwala człowiekowi prawidłowo się rozwinąć. 

Temat miłości pojawiał się w książkach od zawsze. Miłość opisywana w literaturze to nie tylko miłość pomiędzy kobietą i mężczyzną. Pojawia się również miłość rodzicielska, miłość do przyjaciół, miłość do Boga czy miłość do ojczyzny.

Miłość może okazywać każdy, bez względu na wiek, płeć, rasę, a nawet gatunek. Właśnie tego od lat uczą ukochane książki dla dzieci z całego świata.

Trudno powstrzymać się od łez w trakcie czytania ”Króla lwa”. Ta dramatyczna historia niesie w sobie wielki ładunek emocjonalny. Pokazuje siłę ojcowskiej miłości, bo czyż istnieje silniejsze uczucie od rodzicielskiej miłości? Miłości, która gotowa jest poświęcić życie… Któż nie zna opowieści o miłości młodej Indianki Pocahontas i angielskiego żołnierza, który przybył do Nowego Świata z wyprawą kolonizatorów? Oczywiście, że wszyscy znają tą historię, warto by i kolejne pokolenie maluchów ją poznało. Pięknym przykładem miłości jest Bella i odrażający potwór, w którego wróżka zamieniła okrutnego księcia. Klasyk, który uczy dzieci że nie ocenia się książki po okładce. Któż nie zna historii małej syrenki, która zakochała się w księciu? Historia, która ma już sporo lat, a i tak ciągle do niej wracamy. Wielka miłość zawsze zwycięża. ”Śpiąca królewna” to przede wszystkim jeden z najsłynniejszych pocałunków świata. Nie zapominajmy jednak o tym, że tę dwójkę połączyła miłość od pierwszego wejrzenia, a książę Filip dla księżniczki Aurory chciał sprzeciwić się woli ojca oraz pokonał złą wiedźmę przemienioną w smoka. Jest coś w tych starych bajkach, czego już obecnie nie uraczymy jedną z nich jest historia Kopciuszka, opowiada o miłości od pierwszego wejrzenia, która przezwycięża wszelkie przeszkody. 

Te utwory pokazują różne odsłony miłości i wiele uczą naszych najmłodszych. Jednakże dzięki książkom dziecko może również zapoznać się z kulturą, poznać obyczaje, historię, uczy się rozumieć świat, w którym żyje,  a także rozwija wyobraźnię i pogłębia swoje zainteresowaniaUczą się kochać zwierzęta. Bajki mogą być również stosowana w celach terapeutycznych, ponieważ wyzwalają różnego rodzaju emocje, pozwalają odreagować napięcia oraz zaspokajać podstawowe potrzeby. Pozwalają spojrzeć na problem z innej perspektywy. Bajka sama w sobie pomaga odbiorcy odnaleźć się w wyimaginowanym świecie, pokazuje jak radzić sobie z lękami oraz poucza i moralizuje. 

Dlatego warto czytać dzieciom i uczyć ich od najmłodszych lat o pięknej  miłości.

Tekst opracowali nauczyciele z Przedszkola i Żłobka Norlandia Starachowice

Leave a Reply