Kategorie:

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków – jak je wybrać?

Zajęcia dodatkowe to wspaniała okazja zarówno do integracji z rówieśnikami, jak i do rozwijania zainteresowań oraz wiedzy dziecka. Dzięki nim budujemy w dzieciach chęć do nauki, eksperymentowania i próbowania nowych rzeczy. Aktualnie na rynku mamy ogromny wybór zajęć, na które mogą uczęszczać nasze dzieci. Warto jednak zastanowić się co wybrać z tej szerokiej oferty?

Ważne, aby wybrane zajęcia były dopasowane indywidualnie do wieku i zainteresowań. Pamiętajmy, żeby wybór nie był kierowany naszymi zainteresowaniami, tylko naszych pociech. Dzięki temu uczęszczanie na zajęcia nie będzie przykrym obowiązkiem, a zabawą. Dla dzieci w wieku przedszkolnym najbardziej korzystne będą zajęcia ogólnorozwojowe, które będą stymulować rozwój poznawczy, umysłowy i motoryczny. W naszej placówce mamy szeroką gamę zajęć dodatkowych, dzięki czemu każde dziecko ma szansę zainicjować rozwijanie swoich pasji oraz poznać dogłębniej różne dziedziny nauki i sztuki. 

Dzieci mogą uczęszczać na takie zajęcia jak:

  • język angielski, gdzie poszerzają słownictwo oraz zainteresowania poprzez zabawę,
  • zajęcia matematyczno-szachowe, dzięki którym dzieci uczą się zasad gry w szachy oraz poznają różne zabawy matematyczne. W ten sposób rozwijają myślenie abstrakcyjne i przewidywanie ruchów na przód. 
  • capoeira – brazylijska sztuka walki, w której dzieci poznają elementy akrobatyki oraz kształtują rytmiczność i płynność ruchów
  • zajęcia z rytmiki oraz gimnastyki, wspomagają fizyczny oraz muzyczny rozwój dziecka.

W ofercie naszego przedszkola znajdziemy również takie zajęcia jak joga, robotyka, taniec, zajęcia artystyczne oraz teatralne. Podchodzimy indywidualnie do każdego dziecka, dlatego dajemy możliwość poszerzania zainteresowaniem świata oraz otaczającego nas środowiska.

Pamiętajmy, o tym, żeby dzieci uczęszczające na zajęcia dodatkowe w przedszkolu miały również czas dla siebie, czas na odpoczynek. Zajęcia dodatkowe poza przedszkolem nie powinny odbywać się częściej niż trzy razy w tygodniu. Codzienne uczęszczanie może spowodować u dziecka przemęczenie, a co za tym idzie spadek koncentracji i obniżenie sukcesów w nauce. W tej kwestii warto stawiać na jakość, nie na ilość, wybrać jedne zajęcia dopasowane do indywidualnych zainteresowań dziecka.

Podsumowując, pamiętajmy, że uczęszczanie na zajęcia powinno opierać się na wewnętrznej motywacji dziecka, czyli sprawiać im przyjemność i radość. Zajęcia nie powinny przemęczać dziecka. Jeżeli mamy wątpliwości jakie zajęcia wybrać watro zapytać o zdanie dziecko, ponieważ to ono będzie na nie chodzić. 

Materiał przygotowała nauczycielka z Przedszkola i Żłobka Norlandia Borowa w Olsztynie.