Kategorie:

Urodziny w przedszkolu. Czy warto wyprawiać je dzieciom?

Czy warto wyprawić urodziny w przedszkolu? Odpowiedzi na to pytanie szuka zapewne wielu rodziców. Zastanawiają się, czy w ogóle brać pod uwagę tę opcję. A jeśli tak, to jak miałoby to wyglądać i co daje takie rozwiązanie. Najkrótsza odpowiedź brzmi, że naprawdę warto to zrobić, bo świętowanie z rówieśnikami w przedszkolu ma sporo zalet. 

Urodziny pociechy to ważna kwestia, szczególnie w dobie dużych i hucznych imprez – w bawialniach, parkach trampolin czy laser-housach. Kto dysponuje domem, może zorganizować wydarzenie z klaunami i animatorami, bohaterami z bajek czy dmuchańcem ustawionym w ogródku. Powszechne są sytuacje, którym towarzyszy rozmach, a ograniczeniem może stać się jedynie budżet. Choć i to nieraz nie jest przeszkodą, bo rodzice gotowią są zapożyczyć się, żeby tylko wyprawić urodziny.

Równocześnie coraz więcej osób uświadamia sobie, że te sprawy zabrnęły za daleko i dostrzega w nich pewną niestosowność. Dochodzą do wniosku, że zbyt wystawne przyjęcia dla maluchów to nie jest dobry kierunek. Sposobem na przywrócenie równowagi w tym względzie są urodziny, które dziecko obchodzi w swoim przedszkolu.

Co dają urodziny w przedszkolu

Urodziny w przedszkolu integrują grupę i pozwalają zacieśnić więzy między dziećmi. Takie wydarzenie ma również duży walor socjalizacyjny. Uczestnicy rozwijają m.in. komunikację i współpracę. Świętujący może poczuć się ważny i szczególnie doceniony, co wzmocni jego samoocenę. Świętowanie to też doskonała okazja do radosnej zabawy, co buduje pozytywną i wesołą atmosferę.  

Przedszkolne urodziny noszą w sobie również walor edukacyjny, bo przy tej okazji należy wyjaśnić dzieciom, dlaczego w ogóle w danym momencie świętujemy. To także lekcja celebrowania, pozwalająca na przyswajanie umiejętności reagowania na określone sytuacje. W tym wypadku chodzi m.in. o składanie życzeń czy dziękowanie za nie i za symboliczny upominek. Dzieci dowiadują się też np., że tradycją jest śpiewanie „Sto lat!”.

Przedszkolne urodziny – edukacja, integracja, zabawa

Naturalnym jest, że w przedszkolu między niektórymi dziećmi są większe zażyłości, maluchy z niektórymi po prostu dogadują się lepiej, fajniej spędza im się wspólnie czas i bardziej się lubią. Jeśli nie separują się od innych, ani nie stanowi to podłoża do jakiś konfliktów i poważniejszych nieporozumień, nie ma w tym nic złego. Wówczas nieraz okazuje się, że dziecko chce spędzić czas poza zajęciami (np. właśnie urodziny w domu czy w bawialni) z wybraną „podgrupą”. Takie przyjęcie dla kilkorga dzieci to rzecz jak najbardziej normalna. Jednakże urodziny w przedszkolu integrują całą grupę, bez podziałów i wrażenia wykluczania kogokolwiek.

Rodzice nie muszą stawać przed dylematem: urodziny w przedszkolu, czy poza nim. Nie ma przeszkód, by wyprawić je także w innym miejscu, jednakże te obchodzone w placówce mają swoje niepodważalne zalety. Maluchy na co dzień wspólnie spędzają czas, więc dobrze jest, gdy razem świętują także szczególne dla nich chwile. Takie momenty są bardzo cenne dla ich rozwoju emocjonalnego i mogą być równie ciekawie jak szalona zabaw w kolorowym labiryncie, krętych zjeżdżalniach czy innych atrakcjach oferowanych przez bawialnie. 

Wszystkie nasze placówki polecają się na urodziny!

Szczególnie warto sprawdzić dedykowane oferty w Przedszkola Norlandia Stokrotki w Olsztynie, Przedszkola i Żłobka Norlandia Reggio w Warszawie oraz Przedszkola i Żłobka Norlandia w Starachowicach i Przedszkola i Żłobka Norlandia w Nieporęcie.

Dlaczego? Gdyż zapewniają pakiety i atrakcje w godzinach oddzielnych niż praca przedszkola/żłobka.