Kategorie:

Co wybrać dla dwulatka? Przedszkole czy żłobek?

Przedszkole i żłobek różnią się w wielu kwestiach ale mają również wiele cech wspólnych. W żłobku mamy rytm dnia grupy, wspólną zabawę, spacery. Zajęcia są zazwyczaj bardzo proste, grupy są mieszane wiekowo. 

Przedszkole wymaga od dziecka nieco więcej koncentracji, zajęcia są bardziej różnorodne, maluchy mają również kontakt ze starszymi dziećmi. Plan dnia w przedszkolu często zawiera dużo pozycji, oprócz posiłków i czasu na zabawę odbywają się zajęcia plastyczne, muzyczne, językowe, dodatkowo codziennie powinno się wyjść na spacer.

Dziecko dwuletnie emocjonalnie jest jeszcze bardzo niedojrzałe, ma trudności z rozstaniem z opiekunem. Trzyletnie dziecko wykazuje już większą gotowość przedszkolną od dwulatka, co nie znaczy, że np. 2,5 latek nie może wykazywać gotowości przedszkolnej. Rozwój dzieci jest zróżnicowany i bardzo zindywidualizowany.

Do przedszkola może zostać przyjęte dziecko, które ukończyło 2,5 roku. Warto jednak odpowiedzieć sobie na kilka pytań i ocenić, czy dziecko osiągnęło już gotowość przedszkolną. 

Czy dziecko jest samodzielne ( w podstawowym zakresie), gotowe na rozstanie, odpieluchowane? Trzeba pamiętać, że dzieci bardzo różnią się w tym zakresie, każde z nich ma swoje indywidualne tempo rozwoju. 

Spróbować zawsze warto, należy wówczas skorzystać z zajęć adaptacyjnych w przedszkolu. Dzięki nim można zobaczyć sale, poznać nauczycieli i dzieci, dziecko dołącza do grupy na krótko i bierze udział tyko w wybranych zajęciach. Pierwsze dni i tygodnie w przedszkolu mogą być bardzo różne. Dla niektórych dzieci rozstania będą bardzo trudne albo będą potrzebowały więcej czasu aby poczuć się w przedszkolu bezpiecznie. Warto wówczas poprosić kadrę o rozmowę i wsparcie. 

O wyborze żłobka czy przedszkola decyduje rodzic/ opiekun, który zna swoje dziecko najlepiej. Jeśli uzna, że dziecko osiągnęło już gotowość przedszkolną, wybiera przedszkole. Jeśli dziecko nie jest wystarczająco dojrzałe, jeśli chwilowo nie czuje się bezpiecznie, bo ostatnio dużo wydarzyło się w jego  życiu, może warto podarować mu jeszcze kilka miesięcy spędzonych w domu?

Tekst opracowany przez Nauczyciela z Przedszkola i Żłobka Norlandia Kuronia w Olsztynie