Kategorie:

Przedszkolaki a języki obce

Obecne czasy na rynku zawodowym charakteryzują się popytem na ludzi z wysokimi umiejętnościami, a ze względu na szeroki rynek pracy, częstym wymaganiem jest znajomość także innych języków poza ojczystym. Jednocześnie, gdy wiedza zawodowa może być nabywana dopiero po osiągnięciu pewnego wieku, tak naukę języka obcego można rozpoczynać wcześniej. Z przykładowym językiem angielskim przygodę warto rozpocząć już w przedszkolu, gdyż im wcześniej zaczniemy, tym szybciej i lepiej zostanie on opanowany.

Jednakże niewielu rodziców zdaje sobie sprawę z faktu, że naukę języka ich dzieci mogą rozpocząć już jako dwuletnie maluchy. Zastosowane w przedszkolach nowoczesne systemy nauczania w przedszkolach nie tylko umożliwiają taką naukę, ale również podają ją dzieciom jako wspaniałą zabawę i przygodę. 

Czy na pewno nie jest na to za wcześnie?

Przy zastanawianiu się nad tą kwestią rodzice są pełni obaw. Koniec drugiego i rozpoczęcie trzeciego roku życia to okres, w którym malec nie opanowuje jeszcze w stopniu zadowalającym języka ojczystego, a tutaj propozycja nauki jeszcze języka obcego. Jak pokazuje praktyka, jest to właśnie wbrew pozorom doskonały moment na rozpoczęcie poznawania języka angielskiego albo hiszpańskiego. W tym wypadku czas wcześniejszy nie jest problemem, ale zaletą. Im szybciej dziecko rozpocznie naukę, tym będzie miało więcej czasu na lepsze opanowanie dodatkowego języka. Jeżeli człowiek od dziecka będzie uczony obcego języka, w życiu dorosłym będzie się nim łatwiej i lepiej komunikowało. 

Dzieci szybciej się uczą

Ważkim argumentem za rozpoczęciem nauki języków już u kilkulatków jest to, że małe dzieci zdecydowanie łatwiej opanowują system fonologiczny języka. Chodzi przy tym zarówno o język ojczysty, w którym mówią na co dzień rodzice, jak i obcy. Struny głosowe maluchów, a także ich języki są elastyczniejsze. Ma to ogromny wpływ na łatwiejsze i naturalniejsze przyswajanie wymowy i intonacji, a to z kolei ma wpływ na umiejętność rozumienia ze słuchu. Przedszkolaki łatwiej i szybciej przyzwyczajają się do brzmienia obcej mowy. To przekłada się na rozumienie nauczyciela, który uczy dzieci poprzez płynne mówienia do nich np. po angielsku. 

Przedszkole i zajęcia z angielskiego

Wczesna nauka języków obcych jest korzyścią, która może przynieść ogromne korzyści zarówno dla rozwoju dziecka, jak i mieć przełożenie na sukcesy w jego przyszłości. 

Norlandia Przedszkola

Leave a ReplyCancel reply