Kategorie:

Jak urządzić pokój dla przedszkolaka?

Dzieci w wieku przedszkolnym mają specyficzne potrzeby dotyczące ich otoczenia. Przedszkolaki to nie są już małe niemowlęta, którym wystarczy ich łóżeczko i dywan. Nie muszą też spędzać czasu przy biurku, ponieważ nie chodzą jeszcze do szkoły. Podpowiadamy, jak sprytnie urządzić pokój dla kilkulatka.

Jak urządzić pokój dla dziecka w kilku krokach?

Idealne pomieszczenie dla dziecka to takie, w którym może swobodnie bawić się i spać. Przede wszystkim zadbaj o bezpieczeństwo i wybieraj dobrej jakości meble dostosowane wielkością i ciężarem do małego użytkownika. Półki, szafki i szuflady powinny znajdować się na takiej wysokości, aby dziecko miało do nich swobodny dostęp.


Co przyda się w pokoju dla przedszkolaka:

– łóżko,
– komoda i szafa na ubrania,
– półki na zabawki,
– kosze i pudła do przechowywania,
– miękki dywan,
– stolik i krzesło,
– lampka nocna.


Urządzanie zacznij od wybrania mięsistego i ciepłego dywanu, na którym dziecko będzie mogło swobodnie bawić się na podłodze. Nie kładź go jednak na całej powierzchni. Przyda się fragment, po którym maluchowi łatwo będzie przesuwać swoje krzesełko. Urządzaj pokój i rozmieszczaj meble w taki sposób, aby stolik stał pod oknem, a na środku pokoju zostało miejsce na swobodną zabawę.

Pokój dla przedszkolaka – strefa zabawy


Miejsce do zabawy to ważna część pokoju dziecięcego. Powinno być wystarczająco duże, ale także wygodne i bezpieczne. Najlepsza będzie wolna przestrzeń na podłodze. Postaraj się, aby wszystkie zabawki, których używa twój szkrab, znajdowały się w jego zasięgu.

Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, możesz urozmaicić pokój dla przedszkolaka i powiesić w nim kokon do bujania albo postawić namiot do zabawy. Takie rozwiązanie pozwoli dziecku na kreatywną zabawę. Przy okazji da chwilę wyciszenia i odizoluje od bodźców, gdy maluch będzie tego potrzebował.

Pokój dziecka – aranżacje miejsca do spania

Gdy urządzasz kącik do spania, zadbaj o komfort i bezpieczeństwo dziecka. Pamiętaj, aby model łóżeczka posiadał ogranicznik, który zabezpieczy dziecko przed spadnięciem z niego. W okolicy łóżka umieść lampkę nocną dającą łagodne światło. Praktycznym rozwiązaniem może okazać się wysuwana szuflada na pościel.

Idealny pokój dla przedszkolaka – przechowywanie

W dziecięcym pokoju znajduje się dużo zabawek, ubrań, puzzli, gier planszowych, książek i przyborów papierniczych. Jak to wszystko okiełznać i uporządkować? Używaj sprytnych gadżetów do przechowywania! Kredki i flamastry włóż do organizera stojącego na stoliku dziecka. Puzzle i gry postaw na półce, a zabawki i klocki w koszu lub tekstylnym pudełku. Na ubrania przeznacz komodę z szufladami lub niewielką dziecięcą szafę.

Gdy nie wiesz, jak urządzić pokój dla dziecka, weź pod uwagę sposób, w jaki maluch spędza czas. Jasne i przyjemne kolory, półki, szuflady i kosze ułatwiające utrzymanie bałaganu w ryzach, przytulne miejsce do spania i funkcjonalna przestrzeń do zabawy – to wszystko, czego potrzebujesz, aby zaaranżować idealny pokój dla kilkulatka.