Idealne na wiosnę! Ćwiczenia sprawności motorycznej dla 5 i 6 latków.

Rozwój fizyczny dziecka to skomplikowany i wieloetapowy proces. Dzieci przyswajają nowe umiejętności adekwatnie do swojego wieku. Czas intensywnego rozwoju w przedszkolu jest wyzwaniem dla nauczycieli i Rodziców, aby jak najlepiej wykorzystać ten okres. Przesyłamy więc kilka inspirujących przykładów aktywności ruchowej, którą 5 i 6 łatki powinny ćwiczyć:

Rozwój dużej motoryki

• Dziecko uczy się jeździć na łyżwach, nartach, jeździć na rowerze i pływać, to najlepszy czas!
  • Wchodzi po schodach krokiem naprzemiennym bez trzymania się poręczy.
  • Skakanie na jednej nodze nie powinno stanowić już dla dziecka trudności. Po ukończeniu 5 lat dziecko podnosząc jedną nogę do góry zgina ją w kolanie i unosi stopę do tyłu.
  • 6-latek powinien potrafić stać na jednej nodze z zamkniętymi oczami.
  • Warto regularnie skakać na skakance.
  • Dziecko potrafi powtarzać proste sekwencje ruchowe.

Rozwój motoryki małej

• Dzieci doskonalą się umiejętności samoobsługi (zapinanie guzików, suwaków, czasem sznurowanie butów).
  • Dziecko 6-letnie samodzielnie myje zęby, czesze się, ubiera, myje ręce i twarz.
  • Dziecko w tym wieku tworzy już rysunki tematyczne.
  • Przy rysowaniu uruchamia się nadgarstek a ruchy dłoni są coraz precyzyjniejsze.

Ćwiczenia usprawniające motorykę dużą

• Łapanie piłki połączone z grami językowymi.
  • Skakanie ze skakanką wypowiadając ciągi zautomatyzowane.
  • Zabawy w “Co teraz robię?” polegające na odgrywaniu przez rodzica (naprzemiennie z dzieckiem) pantomimy (scenek) z codziennego życia i odgadywanie “Co robię?” Np. ścielenie łózka, zamiatanie podłogi, mycie zębów, wiązanie butów itp.
  • Naprzemienne skakanie na jednej nodze z zamkniętymi oczami.

Ćwiczenia usprawniające motorykę małą

• Zapinanie guzików i wiązanie butów
  • Nawlekanie na sznurek sekwencji klocków
  • Kolorowanie według zasad np. żółty – koło, czerwony – kwadrat.
  • Zabawy tematyczne np. naprawa samochodu, zakupy, czesanie lalki.
  • Rysowanie w labiryntach.
  • Samoobsługa w kuchni.

Materiał przygotowany przez nauczycieli z Przedszkola i Żłobka Norlandia Leszno.