Kategorie:

Co zrobić kiedy maluch nie chce iść do przedszkola?

Nasze placówki są miejscem przyjaznym i bezpiecznym. Mimo to zdarza się, że niektóre maluchy zwłaszcza na początku niechętnie chodzą do przedszkola. Co zrobić, kiedy maluch nie chce chodzić do przedszkola? 

Przede wszystkim — ustalmy przyczynę 

Przyczyn takiego stanu może być wiele. Może dziecko nie lubi wstawać tak rano i stąd niechęć? Może boi się rozłąki z Tobą? Może nie polubiło innych dzieci w przedszkolu, coś go przestraszyło albo nie lubi podporządkowywać się harmonogramowi dnia w przedszkolu? 

Znalezienie przyczyny jest kluczowe w każdym przypadku, kiedy nasz maluch buntuje się wobec chodzenia do przedszkola. Poranne, zbyt wczesne dla dziecka wstawanie, lęk przed rozstaniem z mamą,  indywidualna emocjonalność naszej pociechy — przyczyny mogą być bardzo różne. W zależności od tego, co ustalimy po rozmowie z dzieckiem i obserwacji jego zachowań, zastosujmy działania, które pomogą uporać się dziecku z tym problemem.  

Co zrobić kiedy dziecko nie chce chodzić do przedszkola?

Warto położyć dziecko szybciej niż zazwyczaj, tak, żeby obudzone rano nie cierpiało z powodu deficytu snu. Wcześniejsze przygotowanie ubrania i bucików do przedszkola pozwoli rano zaoszczędzić czas oraz sprawi, że poranne szykowanie się do wyjścia będzie szybsze i spokojniejsze. 

Spokój  to stan, który w tej sytuacji musi być  reprezentowany przez rodzica. Unikajmy dramatyzowania oraz krzyków w obecności dziecka. Nie pospieszajmy dziecka w trakcie porannego szykowania. Nasza pociecha zasługuje na wsparcie — pamiętajmy, że kiedy maluch nie chce iść do przedszkola, to jest to sytuacja trudna przede wszystkim dla niego.  

Zdarza się, że dziecko nie jest gotowe emocjonalne na danym etapie do uczęszczania do przedszkola. Powoli i w komfortowych dla dziecka przyzwyczajamy dziecko do rozłąki z mamą — zostawiajmy pociechę pod opiekę bliskich mu dorosłych i stopniowo wydłużamy czas rozłąki. W przypadku, kiedy nasze działania nie przynoszą rezultatu i widzimy, że dziecko cierpi, warto rozważyć czy nie przełożyć przygody z przedszkolem o kilka miesięcy lub rok.  

Skontaktujmy się z nauczycielem wychowania przedszkolnego, opiekunem naszej grupy, żeby przedyskutować, jakie działania dobrze przedsięwziąć w danym, konkretnym przypadku. Może nasze dziecko nie lubi kogoś w grupie? Może była jakaś sytuacja konfliktowa, trudna emocjonalne dla naszej pociechy i z tej przyczyny dziecko nie chce chodzić do przedszkola.  Obserwacje nauczyciela i jego wskazówki mogą być nieocenione.  

Czego nie wolno robić?

Nie straszmy dziecka ani też nie staramy się go przekupywać. I absolutnie nie zostawiamy dziecka samego ze swoimi lękami. Im szybciej rodzic pochyli się nad problemem niechęci wobec chodzenia do przedszkola, tym szybciej uda się go rozwiązać. Każde dziecko zasługuje na spokojną codzienność, pełną miłości, wsparcia ze strony dorosłych oraz zabaw wpływających pozytywnie na jego rozwój emocjonalny, intelektualny i ruchowy.