Dokąd prowadzi przedszkole, czyli wpływ przedszkola na rozwój dziecka.

Placówka przedszkolna to główny fundament przygotowujący dziecko do życia w społeczeństwie oraz przygotowuje do dalszej nauki. To, zaraz po domu rodzinnym, placówka, która ogromnie wpływa na wszechstronny rozwój dziecka. Prawidłowo funkcjonujące domy przedszkolne dla dzieci do lat 6. dysponują wykwalifikowaną kadrą nauczycieli. Dzieci uczone są empatii, współpracy, wiary w siebie, kreatywności, systematyczności, dbania o środowisko itp. Nawyki i nauka wyniesione z przedszkola dadzą odzwierciedlenie w życiu codziennym naszego dziecka. Dobrze przygotowany do nauki szkolnej z wdrożonymi wartościami społecznymi, doskonale da sobie radę w kolejnym etapie rozwojowym. Znacznie lepiej niż takie, które zostało pod tym względem w jakiś sposób zaniedbane.

Rola przedszkola w kształtowaniu osobowości oraz wychowywaniu dzieci

„Lepienie” dzieci to znaczy kształtowanie ich osobowości. Przedszkole (np. przedszkole Nieporęt) odgrywa ogromną rolę w wychowywaniu i nauczaniu dzieci. Spędzają one bowiem bardzo dużo czasu w placówce. Niekiedy znacznie więcej niż ich rodzice w pracy. Zatem zrozumiałe jest, iż na nauczycielach przedszkola spoczywa duża odpowiedzialność za to, jakim człowiekiem będzie w przyszłości nasze dziecko. Pamiętajmy jednak, że po drodze wpływ na rozwój dziecka mamy także my, czyli rodzice. Wpływ na nasze dziecko mają również inne osoby będące w otoczeniu malca. Gdy przekroczy ono mury szkoły, zetknie się z kolejnymi metodami wychowawczymi ze strony szkolnej kadry nauczycielskiej oraz pozostałego personelu, rówieśników i starszych uczniów.

Poszukiwanie przedszkola, które spełni oczekiwania rodziców, a przede wszystkim dziecka, może okazać się kłopotliwe. Zwłaszcza gdy mamy ograniczony dostęp do Internetu. Niemniej nawet wówczas warto popytać znajomych, którzy prowadzają już swoje pociechy do przedszkola. Możemy sami przejść się do placówki. Obejrzeć ją z zewnątrz, przyjrzeć się placowi zabaw i jego wyposażenie. Skierujmy także nasze kroki do wnętrza przedszkola. Zobaczmy, jak wyglądają sale przedszkolne, stołówka, sala gimnastyczna. Zapytajmy o to, kto byłby nauczycielem naszego dziecka. Spotkajmy się z przyszłym wychowawcą i porozmawiajmy z nim. Już na tym etapie będziemy mogli stwierdzić, czy odwiedzone przez nas przedszkole będzie odpowiednie dla naszej pociechy. Gdy mamy możliwość sprawdzenia w Internecie daną placówkę, będzie to dodatkowy plus, by precyzyjnie ustalić, które przedszkole najbardziej będzie przyjazne dla naszych dzieci.

Czy obowiązuje rejonizacja – przymus, a wybór przedszkola

Przeważnie pierwszeństwo przyjęcia dziecka do danego przedszkola mają te dzieci, które mieszkają w rejonie, do którego przypisano odgórnie ulice i domy. Dzieci mieszkające w tym rejonie mogą liczyć na przyjęcie do takiego przedszkola bez problemu. Oczywiście mowa tutaj o przedszkolach państwowych. Prywatne placówki (np. przedszkole Luboń) na szczęście nikogo nie generalizują. Tutaj jednak liczy się pierwszeństwo zapisu. Każde przedszkole bowiem ma ograniczoną ilość sal edukacyjnych. W każdej grupie przedszkolaków musi być również przestrzegana ilość uczęszczających do przedszkola dzieci. Dlatego poszukiwanie przedszkola musimy rozpocząć na kilka miesięcy przed planowanym zapisaniem malca do placówki.