Kategorie:

Poradnik dla mam na urlopie macierzyńskim. Jak efektywnie zarządzać czasem?

Urlop macierzyński to równie piękny, co wymagający i trudny czas dla większości mam. Natłok nowych obowiązków i pragnienie, aby zapewniać maluchowi wszystko to, co najlepsze, bardzo często powodują, że inne sfery życia są zaniedbywane. Tymczasem istnieje kilka sposobów na to, aby podczas urlopu macierzyńskiego dbać nie tylko o dobro dzieci, ale również o swój własny rozwój czy relacje z partnerem i innymi bliskimi. Jak to zrobić? 

Ustal priorytety i planuj

Nie sposób myśleć o wszystkim jednocześnie, a wielozadaniowość młodych matek często obraca się przeciwko nim. Podczas urlopu macierzyńskiego warto poświęcić czas na to, aby określić priorytety w swoim życiu i spisać je na kartce. Naturalnie, na szczycie na pewno znajdą się dzieci, ale powinno się na liście również uwzględnić własne potrzeby, takie jak czas spędzany z innymi bliskimi, rozwój, relaks i wiele innych, które do tej pory bywały całkiem naturalne. Kobieta, która jest zadowolona ze swojego życia, zdrowa i zrelaksowana będzie lepszą matką niż taka, która totalnie zaniedbuje własne potrzeby. Kolejnym etapem jest planowanie każdego dnia i tygodnia tak, aby logistyka umożliwiła wykonanie wszelkich zadań. Warto wcześniej zaplanować zabawy z dzieckiem, ustalić godziny na wieczorną lekturę i sen czy też godziny posiłków. Jeśli całość będzie opierała się na konkretnych ramach czasowych, to nawet mimo niespodzianek można w ciągu dnia zaoszczędzić więcej czasu niż działając spontanicznie. 

Kontroluj myśli i bądź uważna

Mało kto ma ten niesamowity talent, aby nieustannie skupiać się tylko na trwającej chwili. Większość z nas, a szczególnie młode mamy, galopują myślami do przodu, planując najbliższą przyszłość, lub też rozpamiętują przeszłość. Tymczasem skupienie się tylko na tym, co jest tu i teraz pozwala na sto procent uczęszczać w życiu maluchów, spędzać z nimi pełny czas, a także lepiej wywiązywać się ze wszystkim obowiązków. Jeśli poświęcasz dziennie czas na to, żeby zaplanować najbliższy dzień lub kilka dni, to nie rób tego podczas zabaw czy rozmów z dzieckiem ani w trakcie relaksu. Obserwowanie zmian zachodzących w życiu dziecka również nie będzie pełne, jeśli zakotwiczysz się w myśleniu o tym, że jeszcze niedawno było mniejsze i mniej poradne. Dzieci zmieniają się każdego dnia i warto zauważać na bieżąco wiele z niepowtarzalnych kroków, jakie czynią na swojej drodze. 

Nie odkładaj na potem tego, co możesz zrobić teraz

To świetna zasada, która znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku mam na urlopie macierzyńskim, ale w zasadzie w każdym przypadku. Jeśli jakakolwiek czynność ma Ci zająć wyłącznie kilka minut, wykonaj ją od razu. Jeśli dziecko przez chwilę zajmuje się sobą lub możesz mieć je pod kontrolą i wykreślić z listy kolejną rzecz do zrobienia, nie trać czasu. Dzięki temu pod koniec każdego dnia nie będziesz musiała zmagać się z górą naczyń do pozmywania, prania do rozwieszania i tym podobnymi. Pamiętaj jednak o tym, aby nie przerywać takimi obowiązkami czasu, który postanowiłaś poświęcić wyłącznie na zabawę z dzieckiem.