Kategorie:

Poradnik dla mam na urlopie macierzyńskim: Jak efektywnie zarządzać czasem?

Urlop macierzyński to wyjątkowy czas, który pozwala pracującej mamie skupić się na opiece nad dzieckiem w początkowym okresie po porodzie, jednocześnie nie tracąc źródła dochodu. Według  przepisów, które weszły życie w kwietniu 2023 roku, trwa 20 tygodni. W połączeniu z dniami przysługującymi za urlop rodzicielski, możecie poświęcić dziecku łącznie nawet cały rok.

 Jak zagospodarować ten czas?

Pierwsze tygodnie po urodzeniu to okres, kiedy dziecko znajduje się w absolutnym centrum naszego świata. Zwłaszcza w przypadku pierwszego malucha w rodzinie jest to prawdziwa rewolucja i duże wyzwanie w zorganizowaniu dnia. Regularne karmienie, cierpliwość, gdy dziecko reaguje płaczem, to codzienność młodych rodziców. Warto dodać, że każdy maluch ma dość indywidualny tryb aktywności dobowej, dlatego jedne dzieci bardziej, a inne mniej wymagają konieczności wstawania rodziców w nocy. Dla młodej mamy to często prawdziwy test wytrzymałości, dlatego w każdej wolnej chwili należy wypoczywać. Nawet krótka drzemka regeneracyjna może choć trochę pomóc. Najczęściej jedyną ku temu okazją jest spokojny, niezakłócony sen malucha. Na rynku jest sporo akcesoriów generujących kojące dźwięki. Dzięki nim dzieci wyciszają się, zapadając w głęboki sen. Warto sięgnąć po takie produkty, np. w postaci maskotek, gdy najmłodszy członek rodziny często wybudza się ze snu lub ma ogólne problemy z zasypianiem.

Aktywność fizyczna na urlopie macierzyńskim

Wiele mam, które były bardzo aktywne fizycznie przed ciążą, obiecuje sobie, że po urodzeniu dziecka szybko wrócą do swojej ulubionej dziedziny sportu. Ambicje te podsycane są tym bardziej przez gwiazdy i celebrytki, które na mediach społecznościowych chwalą się doskonałą sylwetką w niezbyt długim okresie po urodzeniu dziecka. Bierz siły na zamiary. Każda ciąża jest indywidualnym przypadkiem. Ciało reaguje różnie. Jeśli czujesz się dobrze i nie ma przeciwwskazań lekarza, warto stopniować wysiłek fizyczny. Dłuższe spacery z wózkiem na świeżym powietrzu to doskonały pomysł na początek. To często dobry czas, by rozejrzeć się po okolicy i docenić miejskie parki, do których rzadko zaglądało się przez wcześniejszy okres wypełniony obowiązkami służbowymi. Spacery bywają dobrą okazją do poprawienia relacji sąsiedzkich, jeśli w Twoim otoczeniu mieszkają inni młodzi rodzice. 

Rozwój osobisty podczas urlopu macierzyńskiego

Gdy mijają pierwsze tygodnie największego zaangażowania fizycznego w opiekę nad maluchem, niektóre mamy wykorzystują okres urlopu macierzyńskiego, również by nauczyć się czegoś nowego. Bogactwo oferty online w zakresie samodoskonalenia się oraz różnych kursów jest bardzo duże. Dobrym rozwiązaniem – na urozmaicenie rutynowych obowiązków – może być słuchanie podcastów z interesującej nas dziedziny lub czytanie książek np. podczas karmienia. Wiele mam sporo czasu poświęca na poradniki dotyczące rozwoju dziecka. Korzystając z fachowej wiedzy i naukowych analiz możemy dowiedzieć się, co korzystnie wpłynie na malucha, a czego najlepiej unikać.