Kategorie:

Plac zabaw a rozwój dziecka

Bardzo istotnym elementem rozwoju ruchu u dziecka są place zabaw. Zabawy na świeżym powietrzu wpływają pozytywnie na układ nerwowy u dziecka. Odpowiednia ilość czasu spędzona na zewnątrz, gdzie maluch może dotlenić się, wyszaleć czy wybiegać sprawia, że jest szczęśliwe, a to przekłada się na lepszy sen. Dlatego ważne jest aby wybierając przedszkole czy żłobek dla swojej pociechy, wybrać taki, który posiada plac zabaw. Dlaczego jest to tak istotne?

  • takie miejsca bardzo mocno wspierają rozwój ruchowy, dzięki huśtawkom, drabinkom dziecko uczy się np. utrzymywać równowagę,
  • piasek czy trawa działają pozytywnie na receptor dotyku,
  • na placach zabaw dzieci poznają rówieśników, zawiązują się przyjaźnie. Dzieci wspólnie wymyślają zabawy, pomagają sobie w aktywnościach,
  • w okresie letnim zabawy na zewnątrz dostarczają wielu witamin z grupy D, które pozwalają na prawidłowy rozwój,
  • place zabaw z pewnością uczą cierpliwości i podejmowania wyborów, dzieci bawiąc się muszą czekać na swoją kolej.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest jakość placów zabaw. Ważne jest aby zabawy na świeżym powietrzu pozwalały dzieciom w pełni wykorzystać ten czas. Modne stają się kreatywne place zabaw, które wykorzystują różne sprzęty sensoryczne. Dzieci najszybciej uczą się poprzez zabawę, więc na takich atrakcjach maluchy ćwiczą wyobraźnię, motorykę, zachęcają dzieci do eksperymentowania, zdobywania nowych umiejętności oraz poznają świat z różnych perspektyw. Kreatywne place zabaw nie tylko dla dzieci są czymś atrakcyjnym, nauczyciele również czerpią wiele korzyści z posiadania blisko placówki takich aktywności. Mogą w ciekawy i fajny sposób prowadzić zajęcia na świeżym powietrzu. 

Istotną sprawą jest również bezpieczeństwo na placach zabaw. Powinny być tak zaprojektowane, aby dzieci mogły swobodnie biegać po nim. Ważną sprawą jest zapewnienie miękkiego podłoża oraz sprzętu z zaokrągleniami, aby dziecko nie mogło się skaleczyć. Place powinny być kolorowe i atrakcyjne, aby zachęcić dziecko do korzystania i odkrywania. 

Materiał przygotowany przez Przedszkole i Żłobek House of Reggio w grupie Norlandia Przedszkola