Kategorie:

Domowe prezenty na święta

Dzieci uwielbiają świąteczne przygotowania i chętnie angażują się w wykonywanie prezentów. To doskonała okazja do wspólnej lekcji domowej plastyki i świetnej zabawy w rodzinnym gronie. Oto proste pomysły na własnoręcznie wykonane upominki. 


Magnesy na lodówkę 

Stały się bardzo popularne jako pamiątka z podróży, ale doskonale sprawdzą się w świątecznym klimacie. Do wykonania prezentu są potrzebne: kolorowa modelina, farbki akrylowe, mocny klej i małe magnesy. Z modeliny formujemy sylwetki świątecznych symboli lub postaci, może to być: choinka, bałwanek, renifer. Tu przyda się zaangażowanie i radosna pomysłowość malucha, który będzie asystować w zabawie. Idealny okrągły kształt uzyskamy formując kulkę i proporcjonalnie ją rozpłaszczając, przy ostrych krawędziach oraz łączeniach możemy pomóc sobie linijką. W przypadku bardziej złożonych kształtów warto wykorzystać stare i nieużywane foremki do ciasteczek.  Kolejnym etapem będzie utwardzenie naszych plastycznych postaci. Modelinę zazwyczaj wypieka się w 110 stopniach przez 30 minut lub wygotowuje we wrzątku (20 min.). Wypiekanie jest korzystniejsze, bowiem modelina nie traci wówczas barw – jak w przypadku gotowania. Po ostygnięciu, postaciom i symbolom możemy domalować farbkami poszczególne elementy. Ostatni etap to przyklejenie modeliny do małych magnesów. 

Szklana kula śnieżna

Kto z nas nie bawił się nimi w dzieciństwie? Nasza domowa kula śnieżna to propozycja dla starszaków. Do wykonania będą potrzebne: pękaty słoik ze szczelną nakrętką, świąteczna figurka, woda destylowana, gliceryna z apteki, brokat, mocny klej, oraz kolorowa wstążka. Figurkę Mikołaja, aniołka czy miniaturkę choinki możemy kupić w sklepie lub wykonać samodzielnie. Na tym etapie przyda się kreatywność naszych małych pomocników. Dzieci mogą ulepić ją z modeliny, którą później utwardzamy, najlepiej wypiekając w piekarniku przez 30 minut przy 110 stopniach. Figurkę przyklejamy do wewnętrznej części nakrętki. Słoik wypełniamy wodą destylowaną z dodatkiem łyżeczki gliceryny, która później spowolni opadanie brokatu, dając efekt padającego „śniegu”. Dosypując brokat, pamiętajmy, żeby nie dodać go za dużo, by nasza figurka była dobrze widoczna. Na końcu zakręcamy szczelnie nakrętkę z figurką. Tak przygotowany słoik ozdabiamy efektowną wstążką z kokardką.