Kategorie:

Jak skutecznie nauczyć przedszkolaka ekologii?

Ekologia to rzecz bardzo ważna. Każdego dnia powinniśmy robić wszystko, aby nasza planeta była jak najbardziej czysta. Nawet prostymi działaniami jesteśmy w stanie się o nią zatroszczyć. Wystarczy tylko nie palić butelkami w piecach, segregować śmieci – są to tylko jedne z wielu przykładów tego, że ekologia może być nam bliska. O ile osoby dorosłe nie mają problemu, żeby to wiedzieć, to jednak z dziećmi bywa inaczej. Co zrobić, aby dziecko w wieku przedszkolnym znało podstawy ekologii? Po więcej szczegółów zapraszamy do naszego tekstu.

Ekologia to inicjowanie różnych działań

Przedszkolaki są ciekawe świata i przeważnie kochają naturę. Widać to po szacunku dla kwiatów czy zwierzątek. Ale to nie jedyne działania, w które można wdrażać dzieci, aby miały świadomość, czym tak naprawdę jest ekologia. Najważniejsze jest to, aby samemu dawać dobry przykład i przedszkole wola stara się robić wszystko, żeby tak było. Przykładem niech będzie sprzątanie lasów, łąk czy parków ze zbędnych elementów. Mogą być to opakowania, butelki oraz inne tworzywa sztuczne, które nie powinny się tam znaleźć. Nie dość, że dzieciom opowiemy o tym, że nasze lasy to „zielone płuca”, to w dodatku nauczymy ich odpowiedzialności za czystość.

Tak naprawdę takie wyjście nie wymaga wielkiego wysiłku. Wystarczy wziąć tylko parę worków na śmieci, rękawiczki, odpowiednie obuwie oraz strój i gotowe. Świadomość ekologiczna powinna rozwijać się już od najmniejszych pokoleń tak, aby w przyszłości jako dojrzali ludzi mieli wiedzę na temat tego, że ekologia powinna zajmować ważne miejsce w naszym życiu.

Opowiadać o ekologii poprzez książki i filmy

Psychika dzieci ma to do siebie, że chłonie wszystko jak gąbka i dzieci często przyjmują za pewnik to, co jest im przedstawiane w przedszkolach. Warto zatem uczyć ich o tym, że w niektórych krajach jest to normą, że najmłodsi starają się nawet drobnymi krokami dbać o naszą planetę. Widać to na przykładzie krajów skandynawskich, gdzie kładzie się na to spory nacisk. Skandynawska samodzielność przejawia się w tym, że dzieci z czasem same z siebie wiedzą, że trzeba posortować butelki, można oszczędzać prąd czy wodę i nie wolno palić zbędnymi śmieciami.

Przykłady zawsze najlepiej działają na dzieci, a może je znaleźć właśnie w książkach i filmach. Wystarczy dzieciom pokazywać pewne obrazki, w których to inni sami dbają o Ziemię i gwarantujemy, że szybko poskutkuje to tym, że same będą chciały być tak jak one. Nie można zapomnieć, że dzieci często uczą się poprzez przykład i widząc osobę dorosłą, same chcą takie być. To naturalna postawa, więc tutaj istotną rolę odgrywa przedszkole warsaw wola, gdzie stawia się spory nacisk na ekologię.

Nie można zapomnieć również o roli rodziców, bo to oni są najważniejszymi autorytetami w życiu młodego człowieka. To oni muszą wskazywać dobrą drogę swoim pociechom, natomiast przedszkole również może wykształcić w nich odpowiednie postawy. Warto w tym miejscu przytoczyć powiedzenie „czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”, które idealnie oddaje sedno edukacji w zakresie ekologii.