Kategorie:

Andrzejkowe zabawy z dzieckiem w domu

Doskonale pamiętamy andrzejkowe wieczory, gdy sami byliśmy dziećmi. Bawiliśmy się i wróżyliśmy z rodzicami i dziadkami. Przypadające 29 listopada andrzejki to wyjątkowy czas, dla dziecka będący zapowiedzią pełnego magii, grudniowego okresu świątecznego. Warto przypomnieć sobie najpopularniejsze andrzejkowe zabawy, które sprawią maluchom dużo radości.

Wyścig butów. W kącie pokoju ustawiamy lewe buty. Tworzą rząd, gdzie koniec buta od strony pięty styka się z noskiem kolejnego. Naszym celem będą drzwi wyjściowe. Przestawiamy ostatni z butów na początek rzędu. Tę czynność powtarzamy wiele razy, „wędrując” tym samym w stronę progu drzwi. Osoba, której but przekroczy jako pierwszy próg spełni swoje marzenie. W starszej tradycji była to również wróżba matrymonialna, która wskazywała, kto jako pierwszy weźmie ślub.

Lanie wosku. Najbardziej znana z tradycji andrzejkowych. Przez klucz z duży uchem lejemy rozgrzany wosk do miski z zimną wodą. Zastyga on szybko pod wpływem zmiany temperatury. Ważne, aby ta zabawa odbywała się pod absolutnym nadzorem dorosłych! Bryłę wosku, która powstanie, dokładnie oglądamy. W jej kształcie szukamy symboli. Próbujemy odgadnąć z czym kojarzy się cień, rzucony przez bryłę na ścianę. Wróżbą jest tu interpretacja symboliki.

Kubeczki. Wróżby z kubkami czy filiżankami doczekały się wielu wariantów, które można swobodnie modyfikować. W jednym z nich potrzebujemy: obrączki, klucza, kostki cukru, małego samochodziku i monety. Przedmioty ukrywamy przed uczestnikami zabawy pod każdym z kubków. Następnie dzieci losują kolejne kubki. Wybranie obrączki oznacza miłość, klucza – piękny dom, kostki cukru – słodkie życie, samochodziku – podróż, monety – bogactwo.