Żywienie Przedszkolaka

Żywienie Przedszkolaka

Przedstawiamy zalecenia żywieniowe dla dzieci w wieku przedszkolnym:

1.   Dziecko powinno zjadać 4-5 posiłki w ciągu dnia, najlepiej o stałych porach.

2.   Zapotrzebowanie energetyczne w tym wieku to 1300-1500 kcal/ dobę

3. Podstawą powinny być produkty zbożowe pełnoziarniste.

4. Kolejną grupą są warzywa i owoce, najlepiej do każdego posiłku. Pamiętajmy, żeby owoce spożywać  najlepiej do południa ze względu na zawartość fruktozy.

5. Następna grupa to mleko i jego przetwory – źródło wapnia potrzebnego do budowy i mineralizacji kości. Najlepsze to te z 2% zawartością tłuszczu. Dzienna porcja to ok. 2 szklanek.

6. Chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych dostarczają białka. Najlepiej jeśli będą to potrawy pieczone w folii lub grillowane.

7. Pamiętajmy o tłuszczach zarówno tych zwierzęcych jak i roślinnych, z przewagą tych drugich.

8.  Regularne jedzenie normuje przemianę materii i utrzymuje  poziom glukozy we krwi na właściwym poziomie .

9. Suplementacja  wit. D3 od końca września do kwietnia. Dawka to 600j/doba

Dodatkowe ciekawostki:

1.  Pamiętajmy o częstym piciu wody przez cały dzień!

2.  Nie spożywaj słodkich napojów oraz słodyczy!

3. Nie dosalaj potraw, dodawaj dużo ziół!

4. Bądź codziennie aktywny fizycznie, spędzaj dużo czasu na świeżym powietrzu!

5. Wysypiaj się, wtedy Twoja głowa odpoczywa!

6. Pomagaj rodzicom w przygotowywaniu potraw i robieniu zakupów, uczysz się wtedy zdrowych nawyków żywieniowych.

7. Czytajcie razem etykiety na produktach i wybierajcie bardziej świadomie

8. Nie wychodź z domu  do przedszkola lub szkoły bez śniadania!

Kilka słów o wodzie:

1. Dziecko do 0,5 roku nie potrzebuje żadnych dodatkowych płynów prócz mleka matki lub innego mleka zastępczego. Nie dopajajmy malucha niczym innym.
  2. Po 0,5 roku życia do 3 lat zaleca się dopajać jedynie wodą. Nawadnia ona organizm i nie przyzwyczaja do słodkiego smaku. Zalecana ilośc to 800- 1200 ml.
  3. Należy podawać wodę niskozmineralizowaną bądź niskosodową. Dobrą alternatywą jest także zwykła woda przegotowana.
  4. Dzieci po 3 roku życia i starsze nadal powinny być dopajane głównie wodą  i to ona niech stanowi główne źródło nawodnienia.

Co wiemy o sokach?

1. Staramy się ich unikać, aby nie zwiększyły ogólnej kaloryczności. Ich ilość łatwo można przedawkować. Nadmiar soków prowadzi do odkładania cukrów prostych oraz do powstawania próchnicy.
  2. Niemowlętom w ogóle nie podawajmy soków. Tak małe dzieci powinny uczyć się gryźć oraz rozwijać swój aparat mowy.
  3.  Zalecane ilość soków  to :

– 1-3 rok życia   max. 0,5 szklanki

– 3- 7 rok życia  0,5 – 0,75 szklanki

– po 7 roku życia  ok. 1 szklanki

4. Lepszą alternatywą są soki warzywne, lecz pamiętajmy o tym, że nie powinny być traktowane jako porcje warzyw.

5. ZAWSZE patrzmy na skład soków. Często są one dosładzane cukrami prostymi.

O herbatach słów kilka:

1. Herbaty , zwłaszcza czarna, zawierają teinę- substancję pobudzającą organizm. Nie zaleca się jej stosować w przypadku dzieci.
  2. Rekomendowane jest picie herbatek owocowych bez dodatku czarnej lub Roiboss.
  3. Nie dosładzamy żadnego napoju cukrem!
  4. Odradzane są również wszelkiego rodzaju herbaty granulowane przeznaczone dla dzieci- jest to mieszanka składająca się głownie z cukru.

Materiał przygotowany przez panią dietetyk, która wspiera placówki Norlandia Sulechów oraz Norlandia Luboń.

Dziękujemy!